Zararlı siteler merkezi olarak engellenecekmiş

internet filterZararlı olanların uluslararası geçişinin nasıl engellendiğini düşünün.. Sınır kapıları var, meta için gümrük kapıları, gümrük kontrol memurları var. Yasadışı maddelerin geçişini engellemek için gümrük çalışanları, iç emniyet mensupları çalışanlarını içeren bir sistem mevcut. Sınırdan geçmemesi gereken bir şey geçtikten sonra iş işten geçmiş gibi oluyor. Öyle ki sınırdan geçişini engellemeyi düşünün, bir de içeri girince engellemeyi düşünün. İçeri girince iş birken beş oluyor, yani efektif olan zararlı trafiği sınırda kesmek.

İşte internet üzerinde veri akışını da benzer şekilde düşünebilirsiniz. Gereksiz network trafiği yapan bir virüs veya solucan düşünün.. Bu solucanın içeri girişini sınırda durdurabilirseniz bir sürü maliyet ve zaman kaybının önüne geçmiş olursunuz. Ama eğer sınırda durduramazsanız veri kaybı, zaman kaybı, işlerin gecikmesi, güçlü antivirüs ürünlerine yatırım vb bir sürü maliyetle karşı karşıya kalmanız muhtemel acı sonunuzdur.

Tübider’in sitesinde yer alan bir habere zararlı trafik yurt dışı giriş veya çıkışlarında engellenecekmiş. Zararlı trafiğin nasıl engelleneceği, iyi yönde mi yoksa kötü yönde mi yapılacağı, sansür mahiyeti taşıyıp taşımayacağı, engellenecek içeriğin kimler tarafından ve nasıl belirleneceği gibi hususları aşağıdaki linke tıklayarak öğrenebileceksiniz.

23 Kasım 2007 tarihinde yürürlüğe girecek bu denetim mekanizması esasta kulağa hoş geliyor. Özellikle çocukların maruz kaldığı kültür erozyonu, zararlı içerikler vb zararlı trafiğinin engellenebilmesini umut ediyorum.

Kaynak: TÜBİDER

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın