WordPress güncellemeleri

Öncelikle internet gezginlerinin kolaylıkla internet günlüklerine sahip olabilmelerine olanak sağlayan wordpress içerik yönetim sistemine ve yapımcılarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sonra da net günlükleri hakkında bu olaya girmeyi düşünenler için fikirlerimi yazıyorum.

Öncelikle internette bir günlüğe sahip olmayı istediğinizi kabul edelim. Niye internette bir günlük istersiniz o ayrı bir mesele. İstediğiniz şey günlükte olmayabilir, belki kişisel bir site istiyorsunuz. Ama şunu kabul etmek gerekir ki geçmişleri olan WordPress gibi günlük betikleri son kullanıcı için çok sayıda kolaylıklar sunarlar, html tabanlı bir siteyi güncellemek ve tasarımını değiştirmek hayli sıkıcı ve zor bir iştir. Ücretsiz alan veya şablonlar sunarak statik siteler hazırlamanızı sağlayan sitemynet gibi servisler bir süre sonra can sıkıcı bir hal almaya başlarlar.

Onun için tavsiyem dinamik bir içerik yönetim sistemi kullanmanız. Asp, aspx vey php tabanlı ücretsiz günlük veya benzeri CMS’ler kullanmanızı sağlayan servisler var. MSN space (bundan sonra alan desem kızmazsınız inşallah)’leri de bu klasmana sokulabilir. Yazılarınızı, resimlerinizi, paylaşmak istediğiniz listelerinizi vb kolaylıkla yayınlayabilir ve güncellemelerini yapabilirsiniz. Sayfa tasarım temasını tek tıkla, sayfa öğelerinin yerlerini bir kaç tıkla kolaylıkla değiştirirsiniz. Teknik bilgisi az olan, bu işlerle profesyonel olarak ilgilenmeyen amatörler için önerilende budur. Hem yazılıma ilişkin güncellemelerle falan uğraşmanız gerekmez.

Ama herkesten farklı olmak isterseniz, biraz geliştirme ruhuna sahipseniz ücretli ve ücretsiz bir web alanı bulup çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

WordPress tabanlı ücretsiz servislerde var, ama bu konuda pek deneyimim olduğunu söyleyemem.. Neyse nereden başladım, neler anlattım.

Arkaplanı bileceğim, alt yapı güncellemelerini ve güvenlik önlemlerini ben alıp uygulayacağım derseniz karşınıza bir sürü şey çıkıyor: Türkçe karakter desteği sorunları, versiyon güncellemeleri, sunucunuzun bazı gereksinimleri karşılamaması vb sebeplerden oluşan hatalar vb sorunlarla boğuşuyor ve keşke ücretsiz bir servise abone olsaydım diyorsunuz.

Ama her güzelde olduğu gibi bununda dikenleri var, sabredeceksiniz, yılmayacaksınız, açık kaynak platformunun nimetlerinden faydalanacak, sorunlarınızı başka özgür yazılım müdavimlerinin yardımları ile çözecek, sizle aynı sorunla karşılaşanların derdine siz deva olacaksınız.

Özgür yazılım dünyasının en sevdiğim tarafı paylaşım tutkusu ve de duygusu.. Kim ne derse desin açık kaynak dünyasında paylaşım “tekelleşmiş sistemlerin geliştiricileri ve kullanıcıları arasında” olduğundan çok daha fazla.. Kendi kendine gelişen bir sistem olduğundan daha fazla sorun, daha fazla doküman, daha çok ağızdan çıkan ses tabii ki normal..

Sonuçta:

  1. Alt yapı ve yazılım güncellemeleri ile ilgilenmek istemiyor, dinamik bir siteye sahip olmak istemiyor, zaten benim sitem o kadar sık da güncellenmez diyorsanız tavsiyem tema desteği olan statik html tabanlı ücretsiz web sayfası servislerini,
  2. Alt yapı ve yazılım güncellemeleri uğraşmak istemiyor, dinamil bir siteye sahip olmak istiyor ve dinamik sitede kişisel bilgiler ve diğer içerik yayınlamak istiyor, servis sağlayıcının sağladığı olanaklarla tatmin olurum diyorsanız msn alanları, google günlükleri gibi ücretsiz web günlüklerini,
  3. Arka planda ne oluyor, bu sistem nasıl işliyor acaba açık kaynak dünyasına benimde katkım olabilir mi diyorsanız iki şansınız var: dinamik özellikler kullanmanıza izin veren bir web barındırma firmasından alan satın almak ve desteklenen özelliklere göre geliştirmelere başlamak.. Linux hostingler Windows tabanlı olanlara nazaran daha ucuz tabii ki, her ne kadar Windows’a dayanan açık kaynak projeler var olsa da, çıkış platformu Linux, Debian vb platformlar. Geliştirmeye ve katılıma daha çok izin veren platformlar nasıl olsa..

    İkinci şansınız Linux, Debian vb bir işletim sistemi üzerinde Apache, MySql üzerinde web geliştirmeleri yapmak. Bu avantajlı çünkü işletim sistemi ücretsiz, Apache ücretsiz, Mysql ücretsiz, tabii ki daha değişik alternatifleriniz de var.

    Üçüncü şansınız MS Access, IIS üzerinde asp ve aspx tabanlı çalışmalar yapmak. SQL Desktop Edition vb ‘de kullanabilirsiniz.

    Son olasılık Windows üzerine Apache2Triad tarzı bir sunucu komposizyonu ile çalışmalar yapmak. Apache2Triad’ı önermemin sebebi üzerinde Apache, MySql, Smtp server vb bileşenlerin otomatik gelmesi…

Neyse şimdiden web siteniz hayırlı olsun…

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın