Windows Xp aktivasyonunu yedeklemek

Bilgisayarlarımızı satın aldığımız zaman Windows XP’miz yüklü geliyor. Acrobat Reader, Flash Player, Winzip benzeri programlar artık neredeyse hazır geliyor. Sonradan Office gibi programları yüklemek gerekiyor. Buraya kadar bilindik senaryo. Daha sonrası herhangi bir nedenle bilgisayara format atmak gerekebiliyor. Kurtarma seçimiyle yeniden Windows XP kurulumu nedense pek tercih edilmiyor.

Format sonrası sıfırdan Windows XP kurulumu demek yeniden Windows Aktivasyonu demek. Virüs yüzünden olsun, kurcalama yüzünden olsun, elektrik kesintisi vb diğer yanlış kullanmalar yüzünden olsun yeniden Windows kurulma olaylarının yaşandığı ülkemizde aktivasyon limitinin aşıldığı ve Microsoft’un arandığı durumlar çok fazla. Bu aktivasyon işiyle ilgili bir kolaylık olduğunu biliyor muydunuz? Çok fazla donanım değişikliği olmayan temiz kurulumlarda önceki aktivasyon dosyaları yedeklenerek yeni aktivasyonun önüne geçilebiliyor. Yapılması gerekenler:

 1. Yeni kurulum yapmadan önce Windows XP’nin yüklü olduğu disk bölümündeki X:\Windows\System32 klasörünü açın.
 2. “wpa.dbl” ve “wpa.bak” dosyalarını başka bir konuma yedekleyin.
 3. Yeni kurulumu neden yapıyorsunuz orayı irdelemeye gerek yok. Yeni bir disk almış olabilirsiniz. Yeni diskinize XP’yi kurmak eski diskinizi yardımcı disk olarak kullanmak istiyor olabilirsiniz. Yeni kurulumu yaparken kurulum sırasında Ürünü aktifleştirmek istiyor musunuz sorusuna hayır deyin.
 4. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı güvenli kipte başlatın. Güvenli kipte başlatmak için açılış esnasında F8 tuşuna basmanız yeterli. F8 olayını beceremez iseniz daha zoru var. Başlat>çalıştır ile msconfig yazarak Boot.ini sekmesinden SAFEBOOT seçeneğini işaretleyip bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.
 5. Güvenli kipte açtıktan sonra Bilgisayarımı çift tıklatın, Windows’un yüklü olduğu bölüme x:\Windows\system32 klasörüne gidin. Oradaki “wpa.dbl” ve “wpa.bak” dosyalarını “wpa.dbl.yeni”, “wpa.bak.yeni” olarak yeniden adlandırın.
 6. Aktivasyon yapılmış eski kurulumdan aldığımız “wpa.dbl” ve “wpa.bak” dosyalarının yedeklerini X:\Windows\System32 konumuna geri yükleyelim.
 7. Sonra bilgisayarımızı yeniden başlatalım. Eğer bir sorun olmazsa aktive edilmiş bir kurulumumuz olacaktır. Eğer olmamışsa yeni uzantılı dosyalara geri dönüş yapmalısınız. Arkasından bildiğimiz aktivasyon işlemini uygulamamız gerekiyor.
 8. Eğer işe yaradıysa ve msconfig aracıyla açılış seçeneğini değiştirdiyseniz eski haline getirmeyi unutmayın.

Aynı makineye her kurulumda yeniden aktivasyon ve Microsoft’u arama işine son verdik, bravo bize desem olmaz. Bu kolaylık için Microsoft’a teşekkür etmek lazım.

Kaynaklar:

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Windows Xp aktivasyonunu yedeklemek” üzerine 4 yorum

 1. Eline sağlık iyi bir çalışma türkçe kaynaklardakı en anlaşılır senin ki olmuş diyebilirim

 2. hocam emeğine sağlık deneyeceğim ama farklı bir pc ye aktarsam uyar mı onu merak ediyorum.. bilgi verirseniz sevinirim

 3. Aynı ya da benzer donanıma sahip başka bir pc’de işe yarayabilir, ama burada maksat aynı pc’ye yapılacak sıfırdan kurulumlarda xp aktivasyonundan kurtulmak, başka bir pc’ye başka bir xp lisansı gerekiyor zaten değil mi? Yorumunuz için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın