Windows sistem servislerinin varsayılan ayarları

Siz de benim gibi sistem servislerinin ayarları ile sıkça oynayıp daha sonra varsayılan haline döndürmeye çalışmışsınızdır muhakkak.. 🙂

Başlangıç halini bir yere not etmeden sistem servislerinin ayarlarıyla oynadınız ve orijinal haline döndürmek istiyorsunuz ne yaparsınız?

Bunun bir kaç yöntemini sizin için yazabilirim:

  1. Windows’u baştan kurmak 🙂
  2. Keşke varsayılan ayarları bir yere not etseydiniz? Hizmetler konsolundaki değerleri txt dosyası olarak kaydetmek mümkün. services.msc yazarak eylem menüsünden listeyi ver derseniz ekrandaki halini txt dosyaya yazdırabilirsiniz.
  3. Sistem geri yükleme.. Maalesef siz servis ayarları ile oynadığınız zaman windows geri yükleme noktası oluşturmuyor. En son geri yükleme noktası neyse ona dönüş yapabilirsiniz.
  4. Evet, bu bilgi bilgisayarınızda var ama nerde? Çok basit bir yer. Windows’ların hiç kullanılmayan bölümü olan yardım metinlerinde. 🙂 Ne yerini mi tarif edeyim, hadi canım bu kadar da tembellik olmaz desemde tarif edeceğim. Bu seferlik bir kıyak geçelim. Hizmetler mmc snapininde iken yardım>yardım konuları>hizmetler>kavramlar>hizmetler için varsayılan ayarlar yolunu takip ederek amacınıza ulaşabilirsiniz. Yalnız şunu belirtmeliyim, güncellemelerde bu yardım dosyası güncellenmiyor olabilir. Yani messenger servisi gibi bir zamanlar otomatik başlayan servisler güncellemelerden sonra pasif olabiliyor. Oradaki ayarlar sizi kurtarır ama üzülmeyin. Korkmadan uygulanabilir.
  5. [İlave – 28.03.2007]
    Servis ayarlarına ait HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services yolunu Sistem Kayıt Defteri vasıtasıyla bir *.reg uzantılı dosyaya kaydederseniz kolaylıkla geri yükleyebilirsiniz.

Savaş Yaşar
MS Systems Engineer

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Windows sistem servislerinin varsayılan ayarları” için bir yorum

  1. valla cok gerekli bi bilgi, tam bu konuyla ilgili yabanci kaynaklari arıyordum ki, türkçe kaynaklarda olabileceğini umut etmeyerek, denk geldi, her windows kurulumundan sonra hade şu servisi kapa şunu elle yap uğraş dur. Çok teşekkurler. Ayarlamaları bir kere yaptıktan sonra regedit den o bölümü kaydetmek en iyi çözüm.

Bir Cevap Yazın