Windows 2003 Service Pack 2 yayınlandı

Windows Server 2003 SP2 12 Mart 2007 tarihinde yayınlandı. Bu servis paketi Microsoft tarafından daha önce çıkan yamaları, performans ve güvenilirlik geliştirmelerini içeren standart bir servis paketi olarak lanse edildi. SP2 de sunucu işletim sistemini grafik arayüzden yönetmemimizi sağlayan Microsoft Management Console (MMC) ‘un 3.0 versiyonu var. MMC 3.0’da ne var derseniz program geliştiricilerine yönelik değişiklikler var. .Net Framework ile MMC snap-ini tasarlanabilecek. Hata ayıklama yetenekleri geliştirilmiş.

İstemcilere toplu ve uzaktan Windows kurabilmemize sağlayan Remote Installation Services (Uzaktan Kurulum Servisleri) aracı isim değiştirdi desem hemen kızarlar bana ama ilk göze çarpan değişiklik isminde.

RIS’de ne değişti de Windows Deployment Services olarak isim değiştirdi diyor insan normal olarak. Windows Vista desteği ile ilgili bir değişiklik olabilir. Belki diğer işletim sistemlerine yönelik daha kapsamlı bir destek söz konusudur. Ama RIS’i kullanma fırsatım pek olmadığı ve teoride kaldığı için çok fazla yorum yapamayacağım. Bir de msconfig’te bazı değişiklikler yapılmış. Bir de SNP desteği gelmiş ki bu da daha fazla bant genişliği desteği demek. SP1’den sonra update olarak indirilebilen bu özellik SP2’dede var.

Bunların dışında WPA2 desteği ve IPSec geliştirmeleri var.  WPA2 IEEE 802.11i’nin takma adı sayılabilir.

Sonuçta güvenlik paketleri ile ilgili olarak bazı sorular:

 1. Windows Server 2003 SP2, SP1 içindeki güncellemeleri içerir mi yoksa SP1’den sonra çıkan güncellemeleri mi içerir?
 2. Böyle büyük bir paketi sistem yedeği almadan uygulamanın olumsuz sonuçlanması ihtimali yüzde kaçtır. Yani data ve sistem yedeklemesi şarttır. DHCP sunucusu konfigürasyonunuz kaybolabilir.
 3. Windows Server 2003 SP2’yi yüklemek şart mıdır? Zorunlu mudur yoksa tavsiye mi edilmektedir?
 4. Bu güncellemeden sonra Exchange Server, SQL server vb ürünlerde sorun çıkabilir mi? Sistem yedeğine doğru dönüşü olmayan bir yolda mısınız yoksa?
 5. Bu güncellemeden sonra sunucunuzun performansında artış olması ihtimali nedir?
 6. SP2 sisteme yeni bir özellik katar mı?
 7. SP2’nin faydadan çok zararı mı olur?
 8. Mesai saatleri içinde SP2 yüklemeye cesaret edecek bir sistem yöneticisi var mıdır?

gibi gibi soruların cevaplanması ve yükleme ve sorun halinde geri yükleme planı ile yola çıkmanızı öneririm, aksi halde başınızın ağrıması muhtemel bir sonuç olur.

İlgili linkler:

 1. SP2 Readme
 2. SP2 ‘de neler yeni?
 3. SP2 Ana Sayfası

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın