Tez yazmak, tez yazmak..

Üniversite hayatında yazmanın kısmet olmadığı tez iş hayatımda karşıma çıktı. İşimle tez arasında bir bağlantı yok ama tez çalışmasının kazandırdığı bir sürü artı var.

Yaşamın her aşamasında dolaylı ya da dolaysız araştırma yapmamız gereken anlar oluyor. Onun adına o an işin araştırma denmiyor ama benzemiyor da değil. Google’da yaptığınız bir arama bile araştırma olarak kabul edilebilir.

Ne mi kazandırıyor araştırmadan önce neyi araştırdığınızın farkında olmazsanız, nereye ulaşmak istediğinizi bilmezseniz hiçbir sonuca ulaşamayacağınızı öğreniyorsunuz.

Akademik bir çalışmada resmiyeti olmayan, falanca web sitesinde yer alan bilgiye göre denilemeyecek bilgilerin yer alamayacağını öğreniyorsunuz. Çünkü bunun bir savunması var. Dayanaklarınız ne kadar ciddiyse ulaştığınız sonuç gerçek ötesi olsa bile teziniz ciddiye alınır, ama kaynağı meçhul çalışmalar ciddiye alınmaz.

Hangi kaynaklara bakacaksınız, neyi nerede arayacaksınız, bulduklarınızı nasıl arşivleyeceksiniz, bulduklarınızı nasıl bir mantık silsilesi içerisinde sunacaksınız? İçine girmeyince öğrenemeyeceğiniz noktalar bunlar. Futbol oynamamış futbol konusunda ahkam kesenleri bilirsiniz? Araştırma nasıl olur, nedir, nasıl yapılır sorularına verdiğiniz teorik cevaplar kadar kolay olmadığını öğreniyor insan en azından..

Uzun ve çetrefilli bir iş olduğu gerçek araştırma yapmanın. Ama sonunda gerçekten değerli bir çalışma üretebildiyseniz hissettiğiniz hazzı unutamazsınız.

Yemek yapmak gibi, hep yemek hazırlanmış bir vaziyette önümüze gelir, yemek güzelse büyük tat alırız, ama bu güzel yemeği eğer biz yapmış isek aldığımız tat iki misli olur. Birincisi bu güzel yemeği ben yaptım, ikincisi aman Allahım bu ne leziz yemek..

Hele birde yaptığımız bu yemeği paylaşabiliyorsak, başkaları da bu lezzete ortak olabiliyorsa ne mutlu bize değilmi.

Çalışan bir insan için tez yazmanın sıkıntılarını, verdiği stresi, iş çıkışı yorgun argın yapılacak araştırmalar sonucunda elde edilen ürünün verimi konusunda yazılacakları gözardı ediyorum. Onlar çalışma sırasında akıldan geçen ve çalışma sonunda unutulması gereken noktalar.

Ayrıca tez yazmanın, çalışmanın kağıda dökülmesinin de bir üsturuğu da yok değil. Kaynak göstermeler, alıntılar, başlıkların doğru seçilmesi, anahtar kelimenin doğru seçilmesi, içindekiler listesinin oluşturulması, tablolar listesinin oluşturulması.. Word ve excel’in daha verimli kullanılmasına yol açıyor. Word’ün ne kadarını kullandığınızı bir kez daha anlıyorsunuz..

Belki tez değil ama herkesin belki aile içinde, belki derneğinde, belki arkadaşlarına sunumunu yapacağı bir araştırma yapmasını ve sonunda bir çalışma raporu hazırlamasını tavsiye ederim..

Unutmadan benim tez konum “Komşu Ülkelere İhracatımız ve Arttırılması Konusunda Öneriler” idi. Belki sonuç verimli olmadı ama bana kazandırdıkları değdi.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın