Telekom’un son teknoloji erişim engelleme teknikleri

Evet, Türk Telekom’un müşterilerini ne kadar düşündüğünü görmek ne güzel. Bu yazıda Telekom’un müşterilerini mağdur etmemek adına ne çabalar sarfettiğine sadece bir örnek vereceğim.

Mahkemelerden veya Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’ndan herhangi bir site yasaklansın talimatı geldiğinde hiç sorgulamadan son teknoloji ile anında hiç kimsenin internetini yavaşlatmayacak, hiç kimsenin işinde kesinti yapmayacak, hiç kimsenin para kazanmasını engellemeyecek yöntemlerle erişim engellemeleri bizim için. Telekom’a deniliyor ki www.kanunsuz.com sitesi yasaklanacak. Daha fazla detay verip Telekom’a yapması gereken işi en ince detayında da verebilirler.

İlgili personel ne yapıyor, sitenin ip adresi ne? sitenin sahibi kim? site hangi ülkede barındırılıyor? site paylaşımlı hosting mi kullanıyor? neden yasaklanmış? aynı ip adresini kullanan masum mazlumlar var mı? kontrol etmeden ip adresi bazında müşterilerinin siteye erişimini engelliyor. Ya da o sitenin ismini ipye dönüştüren dns kayıtlarını başka bir yere yönlendirerek siteye erişimi engelliyor.

Peki şikayet konusu kanunsuzluğu yapmamış aynı ip adresini kullanan diğer site sahiplerinin mağduriyeti, zaman kaybı, prestij kaybı, para kaybı ne oluyor? Bu adamlar neden cezalandırılıyor? Mağduriyetlerini kim telafi etmeli? Mahkemeler mi, siteyi şikayet edenler mi, eksik kanunlar mı, yoksa siteyi değilde ip adresini engelleyen servis sağlayıcı mı?

Ayrıca www.kanunsuz.com sitesine erişimin engellenmesini isteyen şikayetçi ve mahkemeler erişimi engellenen diğer sitelerden haberdar mı? Talimatı www.kanunsuz.com sitesine Türkiye’den kimse gidemesin diye mi veriyorlar yoksa www.kanunsuz.com sitesini barındırına ağ şirketinin networkünde yer alan bütün internet servisleri engellensin şeklinde mi veriyorlar?

Bir diğer hususta engellemeden sadece Türkiye sınırlarındaki müşteriler etkileniyor. Diğer ülkelerden söz konusu sitelere erişim sağlanması adaletsiz bir adalet değil mi? Dünya’daki bütün ülkelerin servis sağlayıcılarına söz konusu kanunsuz siteye erişimin engellenmesi talebinde bulunuluyor mu? Türkiye’de kanunsuz olan bir içerik diğer ülkelerde de kanunsuz değil midir? Türkiye’de engelliyorsun ya da engelletiyorsun diğer ülkelerde niye engelletmiyorsun?

www.kanunsuz.com sitesini Şikayetçi Ltd şikayet etti, İleri Demokrasi Cumhuriyeti mahkemelerinde davalar görüldü, www.kanunsuz.com sitesine yayın durdurma (? ne demek, tanımı ne, tarifi ne) kararı verildi. İDC servis sağlayıcılarına siteye erişimin engellenmesi yazısı gönderildi. IDC’nin ISP’leri url’yi engellemektense IP’yi engellemenin daha kolay ve etkin olduğuna karar verdiler ve o ip adresine ya da ip bloğuna sahip bütün internet servisleri engellendi. Bir sürü insan ve firma mağdur oldu. Neden www.kanunsuz.com sitesi yüzünden. Peki bu sitenin sahipleri ne oldu? Bunlara ne yaptırım uygulandı? Kanunsuz içeriği yayına sokan site üyesine ne ceza verildi? Ceza verilen kişiye mi daha çok ceza verildi yoksa o ip bloğunda servis sunan diğer kişi ve kurumlar mı cezalandırıldı? Yoksa mecburen kurunun yanında yanan yaş internet servislerinin müşterileri mi cezalandırıldı?

Yukarıdan aşağıya keyfi, işgüzar, beceriksizce, bilgisizce uygulamalar kokan yukarıdaki hususlar İleri Demokrasiyi ne kadar özümsediğimizi gösteriyor? İleri Demokrasinin ne olduğuna hiç girmiyorum?

Gelelim örneğimize: malumunuz ülkemizde Digiturk denilen bir şirket var, dini imanı para olan bir şirket desek yanlış olmaz. Bu arkadaşlar Süper Lig maçlarının yayın hakkını parayla satın alıyorlar ve verdikleri paranın karşılığını almak için canlarını veriyorlar. Ve bazı Digiturk aboneleri maçları seyrederken bir kısım canlı çoklu ortam yayın servisleri ile internet bloglarında yayınlıyorlar. Tabii bu durum Digiturk’ün dikkatini hemen çekiyor. Yayınlamak için para verdiği maçları hemde kendi aboneleri parasız bir şekilde internet günlüklerinde yayınlıyor. Hemen durumu inceliyorlar. Ve blogspot günlüklerinden bu ihlale çokca rastlıyorlar, hemen engellemek için mahkemeye başvuruyorlar. Kimi şikayet ediyorlar bilinmiyor? Günlük sahiplerini mi? Günlük servisini sunan internet şirketlerini mi? Yoksa canlı TV yayınını internete aktarmaya yarayan teknolojinin sahibini mi? Canlı çoklu ortam yayın servislerini mi? Canlı çoklu ortam yayın (streaming) servisi abonelerini mi? Bilmiyoruz. Ancak bu sürecin sonunun google bazı servisleri için anahtar özelliğini taşıyan ghs.google.com adresini, ip adresini yasaklamakla bittiğini biliyoruz. Bu ileri teknoloji erişim engellemesinin hedefi olan yüz-ikiyüz kişiye ek olarak yüzbinlerce blogspot, özel alan adı yönlendirmesi, kurumlar için google servisleri, feedburner özel adı yönlendirmesi hizmeti alan kişinin ve kurumun mağdur olmasını kimse istemezdi herhalde.

Ama ne yapalım ileri demokrasi, ileri teknoloji bazen böyle şeylere sebep olabiliyor. Telekomun ileri teknoloji erişim engellemesi sayesinde interneti daha hızlı gezebiliyoruz. 🙂 Eğer ip adresini değilde url’yi engelleselerdi devasa engelleme yatırımı yapmaları gerekecekti, bütün ağ paketlerinin url kısmını taramaları gerekecekti, bu da interneti yavaşlatacaktı. Sen çok yaşa Telekom..

Konuyla ilgili bazı adresler:

– https://www.google.com/support/forum/p/Google+Apps/thread?tid=50c30e64480c6083&hl=en
– http://www.google.com/support/forum/p/blogger/thread?tid=07d0ef68b21ec194&hl=en&start=80
– http://www.google.com/support/forum/p/blogger/thread?tid=1dbe10b0943cce07&hl=tr&start=120
– http://www.terbiyelimaymun.com/2011/01/ghsgooglecom-bilmecesi.html

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Telekom’un son teknoloji erişim engelleme teknikleri” için bir yorum

Bir Cevap Yazın