Sosyal paylaşım siteleri için verilen popüler tavsiyeler

Selam,

Bayağıdır yazamıyoruz. Mektup formatında klasik Türk mektup biçimindeki bir yazı ile tekrar beraberiz. Nasılsınız, işleriniz nasıl gidiyor? Asker mektubu yazar gibi, öğrencinin ebeveynlerine yazdığı mektuplar gibi günlüğe yazı yazmak nasıl olacak bakalım 🙂

Beni sorarsanız ben iyiyim ama hayatımda eksiklikler yok değil. Yani hayatımda eksiklikler var ama bu yazının konusu o değil. Yazının konusu facebook, twitter, myspace, msn gibi siteler için tutulan basın organlarındaki tavsiyeler.. Ben bu tavsiyelere ifrit oluyorum. Niye mi diye sorarsanız madde madde açıklayalım:

 • Deniliyor ki sosyal paylaşım sitelerine fotoğraf yüklemeyin, kişisel bilgilerinizi paylaşmayın. CIA kullanır, Emniyet Teşkilatı kullanır, işe başvurduğunuz kurum kullanır. Hatta bazıları ileri gidip sahte profil kullanın demeye bile vardırıyor.Neyi kimden saklıyoruz, özel hayat denilen mefhum ne kadarının özel ne kadarının özel olmadığını kişinin kendisi belirler. Kimine göre özel bir şey kimine göre özel olmayabilir. Yarın bir gün, gelecekte karşınıza olumsuz manada çıkarılabilir denilen şeyler zaten kişi olarak yüzleşmeniz gereken şeylerdir. Bunları saklasanız ne olur saklamasanız ne olur?

  Diyelim işe başvurduğunuz kurum facebook profilinizi inceledi ve sizin başvurunuzu facebook profilinizden dolayı reddetti. Şimdi iş başvurumuz kabul edilsin diye herkese güzel görünen bir facebook profili peşinde mi koşacağız yoksa olduğumuz gibi görünen bizi yansıtan bir facebook profiline mi sahip olacağız? Samimiyetsizlik tavan yapmış durumda. Bunlar ne biçim öğütler? Gelecekte karşınıza çıkabilir, iş başvurunuz ret edilebilir korkuları ile özgür denilen net ortamında kendimizi kısıtlamak.

  Net ortamındaki faaliyetlerimiz ıslak imza veya elektronik imza ile onayladığımız faaliyetler değil. Orada da gerçek hayat gibi bir deneme yanılma söz konusu. İnsanları korkutmaya, pısırıklaştırmaya o kadar meyilli bir grup var ki sormayın.

  Sahte dünyanın sahte insanları zaten her yeri sarmış durumda. Buna bir de interneti katarsak sahte dünyanın sahte yapmacık profilleri. Belki ileride delil olarak aleyhimde kullanırlar diye gerçek görüşünü yazmayan, gerçek adını kullanmayan, gerçek resimlerini kullanmayan online profiller topluluğu sosyal online paylaşım toplulukları..

 • Peki olması gereken ne?
  Kendiniz gibi olun. Son karar size ait ama mahreminiz, özel bilgileriniz dışındaki hayatınızı internete yansıtabilirsiniz. Yaptıklarınız zaten suç unsuru taşıyorsa, bunlarla ilgili belki elektronik bir ikaz alırsınız, arkasından resmi yaptırımlar gelir. 

  İşe başvuracağınız, evleneceğiniz kişinin, çalışacağınız kurumun hoşuna gitmeyeceği gibi kaygılar yersiz. Neticede bu sizsiniz. Başlangıçta o özelliklerinizi bilmeyen daha sonra öğrenecek, saklamanın manası yok. Sizi siz olduğunuz için işe alan, kabul edenlerle iletişim kurmanız mantıklı olanı zaten.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın