Nükleer santrale hayır

Son günlerde hükümet yetkilileri kısa bir moladan sonra tekrar Sinop’a nükleer santral yapacağız söylemlerine başladılar. Yapılacak olan bir icraat böyle sürekli tekrar tekrar kamuoyuna sunulursa, birilerine cevap verir gibi yapacağız da yapacağız Sinop’a nükleer santral yapacağız söylemlerinin manasını anlayamıyorum.:
Nükleer santral ile ilgili olarak www.sinopluyuz.com forumlarına yazdığım bir cevap
Sinop’a ve Türkiye’min hiçbir iline, komşu ülkelere de, hiçbir ülkeye nükleer santral yapılmasın.. Başka ülkelerin kimyasal atıklarına 20 senede çözüm bulunamamıştır. Hiçbir doktor ilaçla çözümü denemeden neştere el uzatmaz.. Ameliyat yapılacaksa önce hafif tedaviler denenir. Yok efendim enerji’de dışa bağımlılığın önüne geçeceğiz diye hiç kimse kolay yoldan nükleer enerjiye yeltenmemeli.
1. Atık arıtma sistemi
2. Felaket yönetim sistemi
3. Yeterli kalifiye eleman
4. Sevk ve idarede yetkin personel
5. Var olan enerji kaçaklarının önüne geçilmesi ve zam dışında enerji tasarrufunun teşvik edilmesi ve halkın bilinçlendirilmesi
6. Yapılması muhtemel santralin terör saldırısı, bilinçsiz kişilerin zararları, yerleşkelerden uzaklığı, doğaya verilebilecek zararlarına karşı etütler ve proaktif tedbirler
gibi konularda hiç kimse Türkiye’mizin yetkin olduğunu ve önümüzdeki 30 sene boyunca bu yetkinlikleri elde edeceğini söyleyemez. Daha düne kadar (belki halen) toplu iğneyi dahi kendi üretemeyip ithal eden bir ülkede; “yok efendim biz nükleer teknolojisine eriştik bizim bir eksiğimiz kalmadı, aya uydu da gönderdik bir yapmadığımız nükleer santraller kaldı, zaten bilgi teknolojilerinde lideriz, (herşeyi ithal ediyoruz), yok efendim yangın çıksa, patlama olsa gibi safsatalara bakmadan yapalım şu santrali de kurtulalım, rahata erelim” demenin manasını anlayamıyorum.Ne kadar kolaycılığa alışmışız, düzgün beslenme ve sporla zayıflamayı düşünmediğimiz, mucize ilaçlara binlerce dolar para harcadığımız gibi bize yıllardır ev sahipliği yapan doğamızı düşünmeden yapalım da kurtulalım, bak göreceksiniz, aş gelecek, iş gelecek, ekmek gelecek demeyelim lütfen..* O kadar çaresiz miyiz? Herşey dayatılıyor bu topluma.. İş gelecek, aş gelecek, huzur gelecek ama AB’ye evet dersen,

* İş gelecek, aş gelecek, huzur gelecek ama Nükleer’e evet dersen..

Sonuç bizim insanımızı vaatlerle kandırmak kolay.. Yıllardır kandırılan halk elbet birgün “ne oluyoruz yav?” diyecektir. Vatanımız, memleketimiz ve insanımız için hayırlısı ne ise o olur inşallah.

Sinop’a nükleer santral konulu İndigo dergisinde haberler yapılmış. Bir kısmını alıntı yapmak istiyorum. (Değiştirmeden)

“Nükleer Santral onların olsun, Sinop bizim!”

Türkiye’nin gündemindeki Nükleer Santral konusu iki yerle birlikte anılıyor. İlki Akkuyu’ydu. Şimdi çok daha güncel bir kent var; Sinop. Yer seçimindeki kriterlerin önemli bir bölümünü geçtişinden midir, yoksa bizim bilmedişimiz başka nedenlerden ötürü müdür bilinmez, Karadeniz’de Türkiye’nin kuzeyindeki en uç noktada duran Sinop, nükleer santral için uygun(?!) bulunmuş durumda.

Nükleer Santralin Yapılacağı Alan

İnceburun yarımadasında kurulacak nükleer santral alanını DHA görüntüledi. Yarımadanın deniz kenarındaki Yalancıgerne Mevkii’ne kurulacak santral için bu bölgedeki binlerce çam ve kayın aşacı kesilecek. Atom Enerjisi Kurumu uzmanlarının Sinop Valiliği’ne haber vermeden gizlilik içinde gelip araştırma yaptığı bölge, balık potansiyelinin en çok olduğu yerlerden biri olarak gösteriliyor.

Peki Sinoplu, dahası konu Sinop, Mersin meselesi deşil, kim evinin biraz ötesinde kurulacak bir santral için ne düşünür, hisseder? Kim birilerinin hayat alanı üzerinde tasarrufta bulunabilir, çok önemli, tartışılmalıdır.

Nükleer Santral olmalıdır, diyen kişilerin dayandıkları en büyük argüman, hayatımızın her alanında radyasyon yayan şeylerle bir arada yaşadığımız gerçeğidir. Cep telefonu, televizyon, hatta güneş bile bu anlamda tehdit kaynağı iken, teknolojinin bu kadar ilerlediği çağımızda nükleer santrala karşı olmak, ne kadar mantıklı?

Peki…

Hafıza-ı Beşeri çalıştıralım. Neler olmuş? (Bkz. Nükleer Enerji Kazaları)

Şu bir gerçek ki, biz sahip olduğumuz teknoloji bilgisini olduğundan fazla abartıyoruz. Aslında doğa karşısında, çok da güçlü değiliz. Bilim bir çok alanda teorilerle yol alıyor; ve her geçen gün bir bilgi diğerini inkar eder duruma geçiyor.

Böyle bir durumda Sinoplu’yu nasıl ikna edebilirsiniz?

Sinop’taki Dernekler, Nükleer Santrala Karşı Birleşti

İstanbul’daki Sinoplular, Sinop’ta yapılacak nükleer santrala karşı birleşti. Sinop Dernekleri Federasyonu (SİNDEF) ile Sinoplu İşadamları Derneşi (SİAD), `Nükleer Enerji Zorunlu mu, Nükleer Enerji Bir Zorunluluk mu?’ konulu bir panel düzenleyerek, üyelerini ve Sinoplular’ı nükleer santrala karşı birleşmeye çağırdı. İstanbul Yenibosna’daki İhlas Koleji’nde düzenlenen panelde konuşan SİNDEF Başkanı Ramazan Ulu, gelecek hafta sonu yönetim kurulunu toplayarak, nükleer santrala karşı net bir tavır koyacaklarını kaydetti. Ulu, “Başbakan, ‘Sinop nükleerle marka olacak’ diyor. Biz zaten markayız. Nükleer santrala ihtiyacımız yok” dedi.

Bu güzel yazının devamını okumak için tıklayın.

Milli menfaatler neyi gösteriyorsa o yapılmalıdır, ancak ameliyattan önce hafif tedavileri denemeden ve ameliyata hazırlık yapılmadan direkt operasyona girilirse istenilmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Ve istenilmeyen bu durumun ortaya çıkması halinde hiçbir Allah’ın kulu hesap veremez. Beceriksiz ve deneyimsiz yöneticinin aldığı yanlış kararların verdiği zarar ile terör örgütü başının verdiği zarar aynı kefeye konulabilir.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Nükleer santrale hayır” üzerine 4 yorum

 1. Nükleer santarelle ilgili açıklamalarınız gerçekten aydınlatıcı.Size teşekkür ederiz.Doğal kaynakları ve İnsan hayatını felce uğratacak sonuçlara yol açacak santral yapımı tam bir felaket olur.Özellikle Sinop gibi her açıdan doğal güzelliklerin olduğu bir alanda santral kurulmamalı.Bu iç turizm için ve Sinop için felaket olur.Anlam vermek zor.Bir çok yöntem varken,uzun vade de felakete yol açacak sanrale dur demek lazım……..Hele de birçok ülkelerin nükleer santralleri kapattığı bir çağda

 2. Yazıya gösterdiğiniz ilgi, yorumlarınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim Fulya Hanım.. Umut ederim ki Türkiye’mizin hiçbir iline sonuçları iyice hesaplanmamış, halka ve doğaya zarar verebilecek herhangi bir icraat (!) yapılmaz.

 3. Bizler, SİNOP’u
  ‘ Güneşin en güzel battığı şehir ve
  Yeşilin, mavi ile buluştuğu şehir SİNOP ‘
  sloganları ile dünyaya tanıtmak isterken, Politikacıların
  ATOM SANTRALi ile dünyaya tanıtması hiçde iç açıcı degil.

Bir Cevap Yazın