9 Nisan 2006

Sindef’in “Sinoplu fakültesini kendi yapıyor” etkinliği izlenimlerim..

ile Savaş Yaşar

Evet, İstanbul Bağcılar Olimpik Stadyumunda yapılan amacı güzel bu etkinliğimize katıldım. Benim gibi bayağı Sinoplu katıldı. Sinop dışında yaşayan Sinoplular memleketlerine ne kadar vefalı olduklarını bir kez daha gösterdiler. Etkinlik hakkındaki görüşlerim:

 1. Etkinliğin amacı güzel, kendi üniversitemizin temellerini kendimiz atıyoruz. Siyasiler olmadan da Sinoplular iş başarabilirler.
 2. Stadyuma girişte Sinoplulara yapılan muameleler ve organizasyon çok kötüydü. Dışarda bilet satanlar, bileti olmayan giremez, biletsizler dışarı çıksın, lütfen sırayla girelim şeklinde fatura veya maaş kuyruğunda yaşanan sıkıntılar eğlence başlangıcında kendini gösterdi. Eğlenmeye gittiğiniz bir yere bu gibi sıkıntıları aşarak girmeniz bütün bir eğlence boyu Sinopluları etkilemiş olmalıki sanatçıların şarkılarına katılım, Uğur Arslan’ın okuduğu şiirlere verilmeyen olumlu tepkiler, Oğuz Yılmaz’ın eğlendirmeye yönelik girişimlerine verilmeyen cevaplar.. Anlaşılan Sinoplular pek eğlenemedi.
 3. Gecede kanımca haddinden fazla siyasetçi vardı. Siyasetçilerin aldığı kararlar neticesinde Sinop ilimize üniversite yapılmıyor. Onlar olmadan Üniversite yapmaya karar veriyorsunuz ve adımlarınızı atıyorsunuz ve yine her zaman ki gibi nerde kalabalık orada siyasetçiler ve vaatler..
 4. Etkinlik Halk oyunlarımız ile başladı. Ardından Sindef başkanı Ramazan Ulu açılış konuşmasını yaptı. Sayın ulu sırayla bütün protokolü saydıktan sonra Sinopluların sıkıntılarını dile getirmekten bahsetti ama Sinop’a yapılması düşünülen Nükleer santral konusunda herhangi bir görüş beyan etmedi. Sinop’a neden üniversite yapılmıyor? sorusunu sormadı. Sinop’a neden sanayi yatırımı yapımıyor sorusunu sormadı. (Ramazan Ulu’nun konuşmaları hemşehrilerimce alkışlandı.)
 5. Daha sonra AKP Sinop Milletvekili Cahit Can konuştu. Sn. Cahit Can’ın Sinop’a üniversite yapılmayışının sebeplerini anlattı ancak neden nükleer santral yapılmak istendiğinden bahsetmedi. Sinop’a üniversite yapılmayışının sebebi:
  • Öğrenci sayımız azmış,
  • Yurt sayımız azmış

  olarak beyan edildi. Ancak Can savını rakamlarla desteklemedi.
  Sinop’un nükleer santral yapılması uygun görülen şehirlerden biri olmasının gerekçelerinden bahsedilmedi. Bu konuda Cahit Can’a herhangi bir soru yönlendirilmedi. Cahit Can’ın konuşmaları Sinoplular tarafından alkışlandı.

 6. Daha sonra Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan konuşma yaptı. Başbakanımız gündemdeki konulara değindi. PKK’ya taviz verilmeyeceğinden bahsetti. Bu konudaki açıklamalar seyirciler tarafından desteklendi ve terör örgütleri aleyhine tezahüratlar yapıldı. Günün anlam ve önemine yönelik sözler sarfedildi. Her ilde üniversite olmasının temennileri yapıldı. Milli gelirimizin yükselmesinden bahsedildi. Ve Sayın Başbakanımız konuşma sonlarına doğru Sinop’a nükleer santral yapılması fikirlerinden bahsetti. Ve ne hikmettirki diğer sözleri gibi nükleer santral sözü de alkışlandı. Bu alkışlardan Sindef’in veya İstanbul’daki Sinopluların Sinop’ta nükleer santrale karşı çıkmadığı ve kabul ettikleri sonucunu çıkardım. Yazacak bir şey bulamıyorum.. Terör örgütleri konusunda verdikleri tepkiyi nükleer santral konusunda vermediler. Nasıl ki terör kadar can alan Trafik için herkes vurdumduymaz bir o kadar tehlikeli olan nükleer enerji üretimi içinde vurdumduymazlar.. Tek diyebileceğim Nükleer santral isteyenler “neden nükleer santral manzaralı yerlere taşınmıyorlar oralarının yakınlarından ev almıyorlar oralarda yetişen bitkilerden ,sebzelerden, meyvelerden beslenmiyorlar… Radyasyondan süpürgeyle kurtulmaya çalışan devlet görevlilerin bulunduğu bir ülkede nükleer santralin yol açabileceği felaketin sonuçlarını kimse engelleyemez. Nükleer santral milyonda bir dahi olsa riskli bir enerji üretim yöntemidir. Ve oluşabilecek hataların hesabını gelecek nesillere hiç kimse veremez.
 7. Sinoplu kendi fakültesini kendi yapıyor etkinliğinde Siyad’dan işaret göremedim. Sivil toplum örgütlerimiz birlik olamıyorlarsa Sinopluların birliğini hiçbir şekilde sağlayamazlar.
 8. Sivil toplum örgütü insanların toplu haykırışıdır. Sinoplular arasında Sinop’ta nükleer santral istemeyenler şüphesiz ki var. Ve ben Sindef’in bu insanları temsil etme yeteneğini gösteremediğini gördüm. Ne yani Sinoplular binlerde dernek veya sivil toplum örgütü mü kurmalılar? Küçükçekmece Sinoplular Derneği Sinop’ta Nükleer Santrale hayır diyor ancak sesini en çok duyurabileceği bir ortamda Başbakanımızın bulunduğu bir ortamda Sinop’ta nükleer santral istenmediğini söylemiyorlar. Anlamıyorum bu sivil toplum örgütlerinin görevi ve amacı nedir?
 9. Katılan sanatçılara gelince.. Uğur Arslan ve Oğuz Yılmaz gördüğüm kadarıyla playback yaptılar. Uğur Arslan’ın söylediği Çanakkale Şehitlerine şiiri gereken ilgiyi çekmedi. Oğuz Yılmaz’ın söylediği canlı parçalar Sinopluları yerinden bile kımıldatamadı.

Ben bu kadar dayanabildim. 12’ye kadar süren etkinlikten saat 21:30 ‘da ayrıldım.. Bilmiyorum etkinliğin amacı ve sanatçılar dışında pek olumlu bir tarafını göremedim.. Belki siz görmüşsünüzdür.