Sevdiğim seslerden – Neslihan – Esma

Evet Neslihan‘ın ilk albümünde yer alan Esma isimli eser ile bu yazının öznesi. Bu yazıyı neden yazdığıma gelince; insan nedense sevdiği bazı şeyleri paylaşmak istemez, bazılarını paylaşmak ister. Dinlemekten hoşlandığım eserler sunan bir müzisyeni tavsiye etmek olarak paylaşma gayemi açıklayabilirim.

Ben dinlemekten hoşlanıyorum. Belki sizde seversiniz. Üreten müzisyenler pek bulunmuyor biliyorsunuz. Bir de sessiz sessiz derinden gelen müzisyenler.

Müzik dinlemek konusunu açmışken korsan müzik konusuna da değinmek istiyorum. Ferruh Mavituna‘nın “Korsan Yazılımsız İki Yıl” başlıklı yazısını okudum geçenlerde. Nasıl terörün her türlüsüne karşı isek korsanın da her türlüsüne karşı olmalıyız. Ayrıca korsana karşı olmak yetmiyor, üretene, üreticiye hakettiği değeri vermeliyiz. Örneğin korsan müzik hangi yollarla evimize, arabamıza giriyor?

  1. Karşılık ödemeden internetten indirdiğimiz çoklu ortam ile. (Tamam internete bağlantı ücreti var ama o internete bağlantı için servis sağlayacısına ödenen para, indirdiklerinize emeği geçenlerin cebine o bağlantı ücretinden bir pay gitmiyor)
  2. Korsan dağıtıcısına para ödeyerek, kayıtsız bir alışveriş ile.
  3. Bir arkadaşımızdan ödünç istediğimiz korsan ya da orjinal ürünü kopyalayarak
  4. … gibi yollarla bbir şekilde korsan ürün sahibi oluyoruz.

Biraz insaflı olmak gerekiyor, müziğini indirdiğimiz o insanlar bu ürünleri devlet gibi amme hizmeti olsun diye üretmiyorlar. Onlarında karşılığını makul oranda almaları lazım. Onlara bu haklarını vermemiz lazım ki beğenerek dinleyeceğimiz yeni ürünler hazırlayabilsinler.

Sonuç olarak diyorum Neslihan‘ı dinleyin ama korsan dinlemeyin. Diyeceksiniz ki sen nasıl dinliyorsun, severek dinlediğim müzikleri ürünleri hazırlayanların ürünlerini er ya da geç satın almaya gayret ediyorum. Neticede kul hakkıyla göçmek var işin ucunda değilmi?

Lafları çok dolaştırıyorum, şu internet günlüğü işine halen alışamadım, biraz daha yazma denemeleri yapmam gerekiyor herhalde.

Ne yazda rengarenk çiçekte ara
Ne kışta bembeyaz soğukta ara
Ne geceye bağlanan gündüzde ara
Sen gel bunların hepsini esmada ara,
Gel sen bunların hepsini esmada ara

İçimdeki yangından haberdar mısınız
Kapatsam gözlerimi görür müsünüz
Bir feryat sardı cihanı aldı gidiyor
Anlatsam ben anlar mısınız ağlar mısınız
Çağırsam ben gelir misiniz dinler misiniz

Ne yağmurda toprakta kokusunda ara
Ne baharda açan tohumda ara
Ne uğrunda ölünen Leyla da ara
Sen gel bunların hepsini Mevla da ara
Gel sen bunların hepsini Mevla da ara

 

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın