Etki alanını SBS 2003’ten Windows 2003’e dönüştürme

Microsoft’un küçük ve orta ölçekli işletmelerin bilgi teknolojisi ihtiyaçları için geliştirdiği hepsi birarada (all-in-one ya da unified) ürünü Small Business Server belli bir süre sonra lisans sınırlaması yüzünden sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Bilgisayar ya da kullanıcı sayısı artması sebebi ile SBS hayatınızı zorlaştırıyor olabilir. Kullanıcı ya da pc limiti her SBS versiyonunda değiştiği için bir sayı vermek pek anlamlı değil.

SBS’nin ne olduğuna gelince; bilgi teknolojileri kaynak yönetimi ve paylaşımı, bilgi teknolojileri politikaları merkezi yönetimi, kurumsal mesajlama sistemi, kurumsal veritabanı yönetim sistemi, internet bağlantısı yönetimi ve güvenliği vb ürünlerin kısıtlı sayıda lisanslarla kullanabileceğiniz hepsi bir arada bir çözüm olarak düşünebilirsiniz. İçinde Exchange, SQL, ISA, Outlook, Windows Server vb ürünler var ve bu ürünler birarada çalışmak üzere yapılandırılmış.

Fazla uzatmadan benim paylaşmak istediğim durum bütün SBS
bileşenlerinin kullanılmadığı, kullanıcı sayısının artması sebebiyle normal windows server sistemlerine geçiş senaryosu. SBS 2003’te kullanıcı limiti 75. Kullanıcı sayısı 75’i geçince eş anlı bağlantıların sayısı 75’i geçemiyor, uygulamalar sekteye uğruyor, dolayısıyla SBS 2003 Windows 2003’e döndürmek gerekiyor. Dönüştürme aşamaları:

– Versiyonları tespit etmek. SBS 2003, SBS 2003 R2, Windows 2003, Windows 2003 R2 sistemlerinden hangisinden hangisine geçiş yapmak istediğinizi belirleyin.
– Geçiş nasıl olacak? Sıfırdan yeni bir Active Directory yapısı kurup eski yapıdan import mu yapmak istiyorsunuz? Eski yapıya dahil olan bir Member Server’ı DC olarak promote edip rolleri ona mı taşımak istiyorsunuz? Yoksa sıfırdan yeni bir domain kurup bütün clientları baştan mı yapılandırmak istiyorsunuz.. Dönüşümün kısa sürmesi için 2. yöntem veya birinci yöntem tercih edilebilir. Ancak birinci yöntemden kullanıcı bilgileri yeni yapıya transfer edildikten sonra clientların tekrar yapılandırılması gerekebiliyor.
– Ben bu yazıda ikinci yöntemi anlatacağım. Bir member server’ı Acitve Directory’e ekstra bir etki alanı denetleyicisi olarak tanıtmak amacımız olacak. Şimdi SBS yapısında AD şemasında Exchange, SQL gibi ekstra özelliklerin dahil olmadığını varsayacağız. Bunların dahil olması işlemleri biraz uzatıyor ama çok fazla farklılaştırmıyor. Sadece Exchange veya Sql bilgisi gerekiyor.

– İkinci yöntemi seçtik, SBS yapısının AD şema sürümü ortama katmak istediğimiz Windows 2003 R2 ile aynı değildi. Belki biliyorsunuzdur Windows Server 2003 R2’nin AD şemasını zenginleştirmesi sunduğu yeniliklerden birisi. Yeni sistemi kurduğumuz yükleme medyası ile eski SBS’mizin AD şema sürümünü Windows Server 2003 R2 ile aynı yapmazsak yeni sunucumuzu DC yapamayız. Kullanmamız gereken komut adprep. Kurulum medyasından adprep dosyasını bulup o konumda Komut İstemini çalıştırarak eski sistemin AD şemasını yükseltmek için adprep /forestprep komutunu kullanıyoruz.
– Bu komuttan sonra AD’ye ekstra DC yapacağımız sunucunun başına geçiyoruz. Bu sunucuda Windows Server 2k işletim sisteminin olması gerektiği aşikar. Önce bunu sunucuyu AD’ye tanıtıyor yani join ediyoruz. Bu işlem için gerekli TCP/IP ayarlarını burada tekrar etmeme gerek yok.
– Sunucuyu eski yapımıza kattıktan sonra DNS, DHCP, WINS vb yeni sunucuya taşımak istediğimiz rolleri yüklüyoruz. Şu an için gerekmeyen servisleri stop ediyoruz.
– dcpromo komutu ile yeni sunucuyu esktra domain controller olarak ayarlıyoruz.
– eski sunucumuzu ortamdan çekmeden önce ondaki ad rollerini yeni sunucuya taşımalıyız. Yeni sunucuyu global catalog olarak işaretlemeliyiz. Lisans sunucusu olma özelliğini yeni sunucuya taşımalıyız.
– Bu rolleri taşıdıktan sonra yeni sunucuya eskisinin ip adresini vererek veya client yapılandırmasını yeni sunucuya göre ayarlayıp sorun var mı diye kontrol ediyoruz. Yeni sunucunun TCP/IP konfigürasyonunu kendisini DC olarak görecek şekilde yapılandırıp yeniden başlatıyoruz. Yeniden başlatınca olay günlüklerini sorun var mı diye kontrol ediyoruz. Eğer bir sorun çıkmamış ise bir sonraki adımla yola devam ediyoruz.
– Eski sunucunun DC rolünü iptal ediyor yani demote ediyoruz. Buradaki bu sunucu ortamdaki son dc dir veya değildir seçeneğini (ziyaretçilere ödev) düşünerek uygun olanını seçiyoruz.
– Eğer son dc dir demez isek demote işleminden sonra sbs yeni yapının (normal windows server 2003 r2 ad yapısı) bir üye sunucusu olacak. Eğer o rolünü de istemezseniz SBS’yi domainden çıkarabilir ve AD veritabanından komple silebilirsiniz.
– Şimdi akla gelen sorular şunlar: ortamda exchange olsaydı ne yapacaktık, ortamda sql olsaydı ne yapacaktık… Yükseltmek istediğimi yapı aynı sürüm değilde üst sürüm olsaydı ne yapacaktık? SBS 2000’i SBS 2003’e yükseltmek? SBS 2000’i Windows 2003’e yükseltmek? Exchange 2003’ü 2007’e yükseltmek? Sorular bitmez, cevaplar da bitmez. Sözün özü hiç kimse herşeyi bilemez, bilmeniz gereken cevabı nerede aramanız gerektiği, nasıl aramanız gerektiği..

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Etki alanını SBS 2003’ten Windows 2003’e dönüştürme” için bir yorum

  1. Sayın sistem yöneticisi,
    Güzel ve yalın bir dille anlatmışsınız olayı teşekkürler, yalnız exchange ve Sql’siz bir ortamı şu zamanda düşünemiyorum,olmazsa olmazlarımız onlar bizim; bu yüzden içinde exchange ve SQL olan senaryoyu da açıklarsanız beni dünyanın en mutlu insanı yaparsınız…

    Teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim

Bir Cevap Yazın