Referanduma hazır mıyız?

Referandum 2007Evet hafta sonu referandum var. Referandum nedir biliyor muyuz bakalım? Geleceğimize yön verecek bu olaya millet olarak katılmamız gerekiyor.

Referandum nedir?
Referandum (latince referendum) genelde anayasa değişikliği, yasaların kabulu ve ya çok önemli meselelerde halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halkın iradesi idareye doğrudan doğruya yansımakta olup doğrudan demokrasi’nin güzel bir örneğidir. (1)

İşte demokrasinin bize verdiği en doğal hakkı kullanmak için hafta sonu hiç kimsenin davetini beklemeden sandıkların başında yerimizi alalım.

Peki referandumda neye evet ya da hayır diyeceğiz onları bilmeden sandık başına gitmemizin bir manası olmaz şüphe yok. Anladığım kadarıyla listelemeye çalışacağım. Yanlışım olursa lüften düzeltin. Halka sorulan sorular kısaca:

  • Cumhurbaşkanını halk seçsin mi?.. Cumhurbaşkanı seçimlerde 5 yılda bir olsun mu? Bir kişi en fazla iki kez Cumhurbaşkanı seçilebilsin mi?
  • 5 yılda bir yapılan TBMM seçimleri 4 yılda bir yapılsın mı?
  • Anayasamızın 96. maddesinin ilk fırkası “Türkiye Büyük Millet Meclisi, yapacağı seçimler dahil bütün işlerinde üye tam sayısının en az üçte biri ile toplanır. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anayasa’da başkaca bir hüküm yoksa toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile karar verir; ancak karar yeter sayısı hiçbir şekilde üye tam sayısının dörtte birinin bir fazlasından az olamaz” olarak değişsin mi?

olarak özetlenebilir.

Neticede hafta sonunda ki referanduma katılım oranının yüksek olmasını umut ediyorum. İnşallah bir fiyasko olmaz. Hep yönetimin halkın sesini dinlemediğinden şikayet eden vatandaşlarımızın sandık başındaki görevini yapmaması anormal olur. Çok konuşup az icraat yapan siyasetçilere benzemeyelim. Ulusal meselelerimizi sadece konuşarak bir yere varamayız. Bunu oylarımızı vererek kanıtlayalım.

Kaynaklar:

  1. Referandum.org
  2. NTVMSNBC Referandum haberi

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Referanduma hazır mıyız?” üzerine 2 yorum

  1. Bence halk olarak referanduma hazır değiliz yada bana öyle geliyor. Referandumun yapıldığı tarih itibariyle genel seçimlerin sonrasına gelmesi mağdur bir Cumhurbaşkanı portresi çizilmesiyle neredeyse referandum yapılmadan evet oylarının fazla çıkacağı belli oldu. Bana sorarsanız ki kimse sormuyor , vatandaş seçtiği vekile güveni yoksa yani vekili seçmeyi beceremiyorsa Cumhurbaşkanını nasıl seçecek. Birde işi kötü ve tehlikeli tarafı referandum sonrası halk seçsin oyları fazla çıkınca ileride ki seçimlerde Türkiye yi çok büyük tehlikeler beklemektedir. Yani azınlıklar tarafından yönetilecez bunun örnekleri bazı ülkelerde vardır. Yinede Türkiye için HAYIRlısı ne ise o olsun. Selamlar

  2. Yorumunuz için teşekkür ederim Ömer Bey. Millet olarak referanduma hazır olmadığımız görüşünüze katılıyorum. Ama referandumlar demokratik rejimlerle yönetilen ülkeler için olağan bir mevzu. Halkın görüşüne başvurulması gereken mevzular her zaman olabiliyor. Bahsettiğiniz üzere kendini tam temsil edebilecek vekili seçemeyecek beceriksizliğe sahip seçmenler direkt görüşlerini bildirebiliyorlar. Diyelim ki A seçmeni kendini ve görüşlerini temsil edemeyen bir vekile oy verdi, yani bir hata yaptı.. İşte referandumlarda bu yanlış tercih bir ölçüde telafi ediliyor, seçmen kendisine sorulan mevzu hakkında kendi görüşünü direkt söyleyebiliyor.

    Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi hususuna gelince iyi olur veya kötü olur diyemiyorum henüz. Mutlaka alternatif veya mevcut sisteme göre avantaj veya dezavantajları vardır. Ayrıca bu referandumda halka sorulan değişikliklerin hükümet tarafından planlı bir şekilde öne sürülmediğini, Cumhurbaşkanı seçimindeki olumsuz tabloya refleks olarak hazırladığını hepimiz biliyoruz. Ama artık bunlar geçti, şimdi önümüzde bir referandum var, halk olarak bize sorulanlar var. Eğer bu referanduma evet oyu verirsek toplantı yeter katılım oranı ile ilgili madde sebebiyle meclisin halka daha az yöneleceği söylenebilir. Çünkü meclisin kilitlendiği bir durumda halka başvurdular. Meclisi kilitleyen madde değiştikten sonra muhtemelen daha az başvururlar herhalde.. Dileklerinize katılıyorum, umarım ülkemiz için hayırlı olur.

Bir Cevap Yazın