Phpnuke nedir?

Çok kullanılan bir içerik yönetim sistemi betiğidir. Türkler tarafından bolca kullanılmaktadır. Görsellikten daha çok içerik değerlidir. Bu konuda hizmet veren Türkçe siteler ve hosting firmalarının başlıcaları:

 1. www.netopsiyon.com
 2. www.aktifnuke.com
 3. www.nuketurk.com
 4. www.pronuke.net

Hosting içinde www.kebirhost.net’i önerebilirim.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Phpnuke nedir?” üzerine 6 yorum

 1. Hantallık tezini destekleyebilirim. Ancak genel kanı php-nuke’un diğer scriptlere göre daha çok eklenti desteği barındırdığıdır. İşinizi görecek bir modülü genellikle başka birisi yapmış oluyor. Ve eğer açık kaynak mantığında geliştirmişse sizinle paylaşıyor. Yalnız arama motoru desteği konusunda biraz geç uyanılmış. Sayfa adresleri arama motorlarının sevmeyeceği kadar uzunmuş, ancak rewrite benzeri rutinlerle bu sorunu çözmek için çalışmalar yapılıyor.

  Evet, http://www.turkeli.com çok güzel tasarlanmış ve özelleştirilmiş bir xoops sitesi. Zaten benim önerim php-nuke scriptini tavsiye etmek değil. Revaçta olan bir script. Alternatif olarak mambo, joomla vb’leri var. Xoops’ta dahil olmak üzere bu hazır ücretsiz portal scriptleri Amerika’yı yeniden keşfetme zorluğunun önüne geçiyor. Ancak kodlamalar halka açık olduğundan güvenliğe gereken önemi vermeniz gerekiyor.

  Netice de kodlarını kendi yazdığınız site kadar güvenilir olmasa da bizi bayağı bir yükün altından kaldıran ücretsiz sourgeforce projeleri..

 2. phpnuke scriptleri arasında, kullanımı daha kolay, açık kaynak kodlu bir script olmasından dolayı kodları PHPNuke’ye göre daha hafif olan (PHPNuke gerçekten kodsal olarak hantal bir script diyorum ben), admin paneli hiç bilmeyen birinin bile kullanmak zorluk çekmeyeceği kadar basit olan, içerik yanında görsel olarak kafanıza göre dizayn edebileceğiniz hoş bir script olan xoops derim.

  türkçe kaynak için http://www.turkxoops.com official sitesini tavsiye ederim. yapılmış örnek bir site için http://www.turkeli.com (amacım reklam değildi 🙂 )

 3. Eğer bir scriptin çok fazla sayıda geliştireni varsa ve iş bölümü yoksa ya sonunda hantal bir script ya da güvensiz, stabil çalışmayan bir script olur. Açık kaynakta koordinasyon çok önemli.. Yoksa çıkabilecek en ufak bir güvenlik açığı çok şeye malolabiliyor..

  Bu phpnuke’ta da bir işbirliği yok bana göre. Bir NSN var, phpnuke.org var, nukeresources.com var.. Bir birisi yama çıkarıyor bir diğeri. Kim neyi yamalıyor bilinmiyor? Phpnuke’un ilk geliştiricisi de sitesinde ankette gelecekteki phpnuke sürümünde en çok ne beklersiniz anketine “daha çok güvenlik güncelleştirmesi” şeklinde bir seçenek ekliyor.. Yani Özhan arkadaşımızın dediği gibi iş bölümünün doğru yapılmamasından dolayı phpnuke giderek artan bir hantallaşma öngörülebilir.

 4. yukarıda söyledikleriniza tamamen katılıyorum. nuke için verdiğiniz 4 siteden birinini sahibiyim ancak nuke artık tutulmaması gereken bişey gibi oldu. phpnuke.org kendi sitesinde daha sağlam bir nuke kullanıyor, kullanıcılarına daha çok açıklı bir nuke SATIYOR ve bu açıkları nsn kapatıyor, böyle faydalı isteleri türk hackerlar alertlerle doldurduğu için de türkiye proxileri banlanıyor.
  iş birliği kousuna gelince, phpnuke.org un işbirliği yapacağını sanmıyorum çünkü o zman parayı bölüşmek zorunda kalacak. artı hantallık konusunda da çok haklısınız, daha çok dil daha çok veritabanı tüü daha çok o daha çok bu desteklesin derken class lar çoğalmış, şartlar, sorgular çoğalmış haliyle eğey de bir yavaşlıyor.
  belki nuke destekleyen siteler olarak bizde suçluyuz bu karışık olayların içinde. tamam nuke çok desteklenen bir portal o yüzden modül blok tema desteği bol ama bakın türkiyede de büyük bir çoğunluk nuke kullanıyor ve hali hazır da bir çok kod hackleri, yeni modüller vs, bizden çıkıyor.
  Bannera tıklamadan dosya indirelemez eklentisi tarafımızda yapıldı
  Floodgate nuketurk tarafından yapıldı
  Flashh videolar,
  Video modülü
  Müzik modülü
  Şiir modülü
  Fıkra modülü
  İtiraf modülü
  yne türkler tarafından editlendi veya yazıldı,
  yani en çok kullandığımız modülleri zaten biz hazırlıyoruz diğerlerinin bize bir getirisi olmuyor, güvenlik üzerine de yabancı çalışmalar var ancak kaş yapayım derken göz çıkarıyorlar.
  Protecto 1.15a serisine kadar açık var
  sentinel 2.4.2a serisine kadar açık var
  patch olmayan nuke sürümlerinde 7.9 a kadar çok fazla, 7.9 da biraz daha az açık var. Dolayısıyla bu konununda bize bir artısı olmuyor.
  Son olarak şunu söyleyim, yeni portal arayışlarına girmektense, portal yazabilmek için yeni arkadaş arayışlarına girmek çok daha güzel olur,
  php + mysql + javascript + ajax + photoshop veya fireworks bilen bir kaç kişi çok güzel iş çıkarabilir.

 5. phpnuke.org için söylenenler gerçek.. Francisco Burzi tarafında maddi kaygılar ön plana çıkmış durumda.. Öyleki phpnuke.org müşterilerine destek vermekten yoksun. Sitelerinde forum dahi barındırmıyorlar.. http://www.phpnuke.org/modules.php?name=Surveys&pollID=99 sayfasındaki anket zaten gidişata yönelik ipucu veriyor. 8.0 ve üst seriden ne beklersiniz anketine seçenek olarak daha çok yama seçeneğini eklemiş sayın Burzi.. Bu ne demektir? Ayrıca katılanların %15’ide bunu seçmiş, yani daha az yama ummak yerine ben bir scriptimi yazayım, daha sonra güvenlik güncellemelerini, açıklarını yavaş yavaş kapatırım.. Bunu manasını yönünü ticarete çeviren eski dostumuz Burzi’ye sormak lazım.. Daha güvenli kod nasıl yazılır konulu kitaplar şunu söyler: kodu yazarken veya yazmadan önce güvenli olarak yazın, yazdığınız herbir satırın olası açıklarını hesaplayın, nasıl daha güvenli yazabilirim diye düşünerek yazın.. Raven, evaders, chatserv gibi phpnuke gönüllüleri de bıktı nuke açıklarını kapatmaktan. Öyleki chatserv 7.7 ve üstü sürümlere dair yama hazırlamayacağını belirtti.

  Yani seyranlının da söylediği gibi phpnuke için aydın bir gelecek görünmüyor, nasıl ki symantec açıklarını yüzünden piyasadaki imajını ve pazar payını kaybetti, phpnuke ta benzeri bir gidişata sahip.. Nuke gönüllüleri azaldıkça Sn. Francisco Burzi ne yapacak bakalım? Şunu da belirtmem gerek güvenli kod yazmak o kadar da kolay değil, tam manasıyla dar alanda kısa paslaşmalar olarak tabir edilebilecek bir durum. Programlama dilinin size sağladığı olanakları sınırsız ve özgür kullanamamak.. Ne kadar kötü, ama şart..

 6. açıkçası php-nuke için yapılmış bazı eleştrileri haksız buluyorum.birincisi güvenlik demişiz.bir php-nuke uygulamasının standart kurulumu diger pek çok hazır açık kaynak uygulamaları gibi pek tabiki güvenlik açığı bol bir halde duracaktır çünkü kod en mahrem noktasına kadar açıktır,paylaşılıyordur.yani admin.php dosyası ismini ve sql’i prefixlerine bile dokunmadan bırakırsanız sitenizi en basit saldırılara bile açık halde tutuyorsunuzdur ve açıkçası bu noktada suçu bu en temel önemleri bile alacak bilgisizlikteki site sahiplerinde buluyorum.oysa bu ve benzeri önlemleri Burzi install dökümanlarında belirtmekte,tabiki ingilizce olarak.bu iki önlem bile yapılan nuke saldırılarının %70 ini engelleyeceği düşüncesindeyim.tabi bunun yanında işini bilen bir kişinin yöneteceği bir sunucuda yer almak da çok önemli ve başlı başına ayrı bir konu.ikinci konu olarak hız demişiz.burada da etken faktörlerin ilki sunucu ve diğeri kullanılan ağır temalar.sorunlu omurgalar üstünde ve gerekli güncellemeri yapılmayan sunucular kullanıcıyı direkt olarak ilgilendiren sayfa yükleme hızı üstünde çok etkili.bunun yanında sitelerde kullanılan gayet ruküş,çok ayrıntılı temalar da hızı etkileyen diğer önemli bir faktör.sonuç olarak php-nuke şimdiye kadar ücretsiz olarak kullanıma sunulmuş en iyi portallardan biri.asp portallar bile nuke’un getirdiği pek çok yeniliği örnek aldı ama sahip microsoft olunca açık kaynak portallarda rekabet şimdilik söz konusu değil.

Bir Cevap Yazın