Yaktın beni Pardus

Pardus‘la ilgili beğenilerimi önceki yazılarımda ifade etmiştim. İki kere başıma gelen ve Pardus‘a yakıştıramadığım bir durumu aktarmak istiyorum. Kullananlar bilir Pardus On-line güncelleme imkanı sağlıyor. Windows’taki Otomatik Güncellemelerin benzeri Pardus’ta da var. Yazımın özü bu güncellemelerin sonuçları bazen geri dönülmez olabiliyor. Benim sorunumun kaynağı sanıyorum her güncellemeden sonra geçmişine bir sünger çeken boot manager ya da açılış yöneticisi grub.

Özetle başıma gelen: İki versiyon güncellemesinde sistemim güncellemeden sonra açılmaz hale geldi. İlkinde çalışan cd ile boot edip grup dosyalarını düzelterek tekrar çalışır hale getirdim. Ama 2007.3 versiyonuna güncelledikten sonra hiçbir şekilde sistemi başlatamadım. /Home bağlama noktası zaten sağlam diyerek sıfırdan 2007.3 kurayım dedim. Yükleme başladı, herşey yolunda gitti. Tebrikler Pardus 2007.3’ü başarıyla kurdunuz dedi, yeniden başlatabilirsin kardeşim dedi bende büyük bir sevinçle yaptım. Sonuç yine hüsran İngilizce bir hata mesajı, grub cannot mount this partition gibi bir hata.

Daha sonra Windows’tan linux disk bölümlerine erişilebilmesini sağlayan EXT2IFS isimli programla baktığım zaman sistem bölümünün formatlanmamış olduğunu gördüm. Bu nasıl olur demeden daha önceki deneyimlerimden oldu işte, bu ciddiyetsizlik beklenir dedim.

Bunun sorumluluğu kime ait? Eğer ben üretim ortamında bir kullanıcı olsaydım Pardus’un yol açtığı zararların bedelini kim ödeyecekti? Birinin ödemesi lazım. Ürün ücretsiz diye bu kadar sorumsuzluk olmaz. Ben a, b, c açık kaynak paketlerini bir araya getiririm, biraraya getirdikten sonra düzgün çalışıyor mu diye kontrol etmem, bir sorun çıktığı zaman problemi sorun çıkaran pakete ve geliştiricilerine yüklerim. Olmaz böyle şey.

Sen bir sürü paketi biraraya getirip Pardus diye bir dağıtım ortaya çıkarıyorsan sorumluluk alacaksın. Uyumlu paketleri biraraya getirdim, şu kadar donanımda denedim, şu kadar ortamda test ettim, stable versiyon olarak bunu sundum diyeceksin. Şimdi ben diyorum ki stable olarak sunduğunuz 2007.3 versiyonu stable (kararlı) değil. Güncellemeden sonra çöküyor.

Gelelim niye çökmüş olabileceğine. Açılış yöneticisi grubtan kaynaklanıyor olabilir. 2007.2, 2007.3 kurulumları farklı. Birinde bölümleme son aşamada yapılıyor, diğerinde ilk başta.

Benim konfigürasyonum ise:

  • Açılış yöneticisi olarak BootIt Ng kullanıyorum
  • İki SATA diskim var.
  • Pardus’u hep channel 2’deki diske kurardım, son kurulumu channel 1’deki diske yaptım.
  • Pardus’un açılış yöneticisini Pardus sistem bölümünün ilk başına yükledim.
  • Şu anda 2007.2 çalışıyor sorunsuz, 2007.3’e güncelleme yapmak korkutuyor.

Diğer sistem özelliklerimi yazıya ekledim. İlgilenenler bakabilir.

Pc konfigurasyonum

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın