Pardus 2007.3 çıkmak üzere

Pardus bağımlıları, hazır mısınız? 2007.3 yolda, çıkmak üzere… Hem de dikkate değer yeniliklerle beraber geliyormuş. Hem son kullanıcıyı hem de kurumsal kullanıcıyı etkileyecek yenilikler var.
Yenilikler neler diye sorarsanız:

  • Windows’tan Pardus’a göç aracı.. Windows’taki dosya ve ayar aktarma sihirbazını bilirsiniz. Bilgisayarınız değiştiği zaman belgelerinizi, ofis, internet vb ayarlarınızı yeni bilgisayarınıza taşımanıza olan veren “user and setting transfer wizard” aracının windows’tan pardus’a dosya ve ayar taşıyan bir benzeri olduğunu düşünebilirsiniz.
  • Kotalı internet kullanıcıları için güncellemelerde kolaylık. Ne yani kolaylık.. Şöyle anlatayım mevcut sistemde bir paket güncellendiğinde paketin tamamını indiriyor ve kuruyorsunuz, yeni sürüm sayesinde paketin sadece değişen kısmını indirmek zorunda kalacaksınız, bu da kotanız daha etkin kullanacaksınız demektir.
  • Kurumsal kitlenin aradığı bir özellik olan paket doğrulaması sayesinde paketin kimler tarafından geliştirildiği doğrulanabilecek. Linux konusunda olumsuz görüş taşıyanların bir şikayeti daha tarihe kavuşacak inşallah.. Paketi hazırlayan kişi veya kurumu doğrulayabilecek, yanlış kaynaklardan gelen paketlerden korunacaksınız.
  • Ağ yöneticisi daha kullanıcı dostu olacak. Profiller taşınabilecek.
  • Yeni bir kullanıcı grubu eklenecekmiş. Windows’taki kullanıcı gruplarını bilirsiniz. Printer operatörleri grubu, backup operatörleri grubu, power users grubu falan. İşte pardus’ta da tam yetkisi olmayan ancak, program ekleme-kaldırma yetkisi olan, ağ profilleri üzerinde yetkisi olan yeni bir kullanıcı grubu olacakmış.
  • Linux makinelerin proxy/vekil sunucu kullanıcı olarak kullanılması olağan ve sık rastlanan bir durumdur. Ücretli yazılımların yaptığı içerik/url filtreleme, virüs tarama gibi işlevleri en az onlar kadar başarılı bir şekilde yapabilecek ücretsiz linux çözümlerini duymuşsunuzdur. Pardus tam olarak bu fonksiyonu şimdilik sunmasa da bu uygulama için bir altyapı sunma işini 2007.3 ile sunmayı planlıyor.

En son madde şahsen beni sevindirdi. Pardus kurumsal alana girmesi beklediğim bir şeydi. Proje son kullanıcı temelli gidiyor gibi görünüyor, kurumsal kullanıcılarının unutulmaması çok güzel.

Bu arada Cebit’te Pardus standı var mıydı? Ben göremedim, acaba gözümden mi kaçtı? LKD’yi gördüm ziyaret ettim, ama Pardus standını göremedim.

Kaynak: TÜBİDER Web Sitesi

Yazar: Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın