Outlook 2010 Hotmail Connector (0×80004005) hatası çözümü

Beta aşamasından beri Outlook 2010 64 bit kullanmaktayım. Bazı eşitleme uygulamaları dışında sorun yaşamıyorum. Tek istisna vardı. O da “gönder/al” yaptığım zaman ortaya çıkan “Task ‘Savas Yasar’ reported error (0x80004005) : ‘There is an error synchronizing your mail account. Please verify your account is configured correctly by first accessing your mail on the web. Error: 4350. ‘” hatası. Hayli bir zaman bu hataya önem vermedim, beraber yaşamaya çalıştım ancak can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı ve çözülmesi gerekiyordu. 🙂

Ne yaptım derseniz; öyle zor bir şey değil. Hatayı Google’da arattırdım tabii ki.

 • Bayağı bir arama sonucu çıktı. Her arama sonucunda değişik öneriler. Bazılarını sizinle paylaşayım.
  • Outlook’u kaldırın yeniden kurun. (Külfetli, ilk denenecek çözüm değil, sistem yetkisi istiyor)
  • Outlook’a yeni profil ekleyin, hesabınızı o profile tanımlayın, bakın aynı hata çıkıyor mu? (Bir nebze külfetli)
  • Hotmail Connector bileşenini kaldırın, tekrar yükleyin. (Külfetli ve sistem yetkisi gerekir)
  • Sağda solda açık kalmış bir Hotmail oturumunuz kalmış mı bakın. Başka bir açık oturum olmadığından emin olun. (gayri ciddi geldi bu öneri)
  • Windows kullanıcı profiliniz zarar görmüş olabilir. Başka bir profil oluşturun, Outlook profilinizi ve hesabınızı orada ayarlayın bakın aynı sonucu veriyor mu? (Sorun çözmek için önce basit adımlar önerilmeli, adama herşeyini sıfırla demek kolay olmamalı…)
  • Outlook “Önemsiz Posta Ayarlarınızı” gözden geçirin. Güvenli gönderenler, engellenen gönderenler vb listelerinizi sıfırlayın. (Evet en az yetki ve zahmet gerektiren öneri..)
   Bunu denedim ve artık eşitleme hatası almıyorum.
 • Sonuçta netten bulduğumuz her bilgiye güvenmememiz gerektiği gibi, çözüm diye önerilen her şeyi de uygulamamalıyız. Sorunumuz ile ilgili önerilen çözümleri en az çaba gerektiren, en az sistem değişikliği isteyen ve asgari yetki ile yapabileceğimiz, sorunun ortaya çıktığı uygulama ile ilgi seviyesi gibi kriterlere göre sıralamamız ona göre uygulamamız, her adımda sorunun çözülüp çözülmediğini kontrol etmemiz bizim yararımıza olacaktır.

“Internet vasıtası ile sorun nasıl çözülür” konulu yazılarımıza bir ilave daha yapmış olduk. Sonraki yazı da görüşmek üzere…

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın