OpenSuse 10.2 x64 linux’um kablosuz internete bağlandı

64 bit bir işlemcim var. AMD Athlon 3000 serisi. Şimdiye kadar ki açık kaynak 64 bit işletim sistemi denemelerimde kablosuz internete bağlanma konusunda başarılı olamamıştım. Kablosuz modemimle Wus-200 USB bağdaştırıcım arasında herhangi bir linux dağıtımında bağlantı sağlayamamanın verdiği moral çöküklüğü 64 bit çekirdekli linuxları pek kullanamama neden olmuştu. Sırf 64 bit linux kullanacağım diye kablolara geri dönmekte istemiyordum. Ama bu sorunumu bir şekilde çözmüş bulunmaktayım.

Airties firmasına Wus-200 USB kablosuz ağ bağdaştırıcısı için 64 bit işletim sistemi (linux veya windows) destekli sürücü yayınlayıp yayınlamayacaklarını sormuştum. Önlerindeki dönemlerde 🙂 böyle bir planları olmadığına dair yanıt vermişlerdi. Buradan anladım ki wus-200 adaptörümle 64 bit kablosuz internet bağlantısı sağlayan linux kullanamayacağım. PCI kablosuz adaptör bakmaya başladım. Ve Asus WL-138G model adaptörün 64 bit driver desteğinin olduğunu keşfettim, bu ürünü sipariş edeyim derken yanlışlıkla WL-138G V2’yi sipariş edince bu seferde üreticisi tarafından 64 bit sürücü desteği olmayan pci adaptör sorunuyla karşılaşmış oldum. OpenSuse 10.2 x64 dağıtımımdaki ndiswrapper eski versiyon olduğundan Asus firmasının sağladığı Vista 64 bit driver’ı işime yaramadı.

Son çare olarak edindiğim adaptörün çipsetine göre internette yaptığım aramada www.x-drivers.com sitesinde 64 bit XP driver’ı buldum. Ne kadar sevindim anlatamam. Gel gelelim kurduğum OpenSuse 10.2 x64 dağıtımım PCI kablosuz network adaptörüm için otomatik olarak bc43xx sürücüsünü kullanmakta ısrar etmeden duramadı. İlk önce Windows sürücülerini linux altında kullanabilmemiz için hazırlanan ndiswrapper programını yükleyip YAST ile başlangıca ekledim. Daha sonra

ndiswrapper -i Driver.inf

komutu ile uyumlu 64 bit modülü sisteme tanıtıp, yine YAST aracılığı ile marka model olarak doğru tanınan ama modülü yanlış olan Kablosuz PCI Ethernet kartımın modülünü “ndiswrapper -l ” komutunun çıktısında görünen modül ile değiştirdim. İşletim sistemimi kapatıp açtım, ki ne göreyim. Kablosuz pci adaptörüm ip adresi aldı. Şu an bu yazımı 64 bit işletim sistemim OpenSuse 10.2 ile yazıyorum. Gerçi önce Kubuntu yüklemeye çalıştım ama yükleme medyası sorun çıkartınca OpenSuse yüklemiş oldum.

Yazıda lafı geçen siteler:

  • Ndiswrapper – Windows için hazırlanmış sürücüleri linuxlarda kullanmamız için çalışan açık kaynak projesi
  • Ben OpenSuse’yi indireli bayağı olmuş. 10.3 sürümü çıkmış. X86-i386 ve X86-64 sürümlerini indirebileceğiniz adres: http://en.opensuse.org/Released_Version
  • Asus WL-138G V2 model kablosuz pci kartımın 64 bit driverını bulduğum site:
    www.x-drivers.com
  • Ndiswrapper’ın güncellemesi ile Vista 64 bit driverını da kullanabileceğimi düşünüyorum. Bu da üreticinin sitesinde var. Bu arada www.asus.com sitesine girdiğinizde Asus’un ülkemizi Asya ülkesi kategorisine soktuğunu görürseniz şaşırmayın. Asus sürücü indirme sitesi için tıklayınız.

Pardus’ta Firefox veya OpenOffice gibi programlarda yazarken otomatik yapılan imla kontrolü OpenSuse’de şimdilik benim yapamadığım şey. Bunu da çözdüm mü tamamdır artık. 64 bit işletim sisteminin keyfini doya doya çıkarırım.

Yazar: Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın