Zararlı web sitelerinden korunmanın kolay yolları -1

Opendns servisini duymuşsunuzdur. Bu servisi insanlar genellikle Mahkeme kararı ile yasaklanan web sitelerine erişmek için kullanıyorlar ama çocuklarımızı ve belki de bizi zararlı içerik barındıran sitelerden korumak için de kullanabileceğimizi biliyor muydunuz? Eğer bilmiyorsanız bu yazı sizin için..

Olay isim çözümleme ile alakalı olan seviyede çalışıyor. Mevcut sistemi aktarmaya çalışayım. Türkiye’de bir kurumdan (genellikle Telekom) internet hizmeti alıyorsunuz. İlla ki bilgisayarınız var ve siz bu bilgisayarınız ile çeşitli internet servislerinden faydalanıyorsunuz. Çoğu servis kullanıcı dostu adres özelliğini kullanır. Teknik olarak internette sizin bağlandığınız yerlerin adresleri numaralar ile ifade edilir ancak siz numaralarla değil isimlerle iletişim kurarsınız. Bağlanacağınız sitenin adını yazarsınız, bilgisayarınız adres rehberine adını girdiğiniz bu yerin adresini sorar, rehber bir cevap verir, rehberden gelen cevaba göre bilgisayarınız istediğiniz yere bağlanır ve istediğiniz veriyi ekrana getirir. Bağlandığınız yerlerin teknik adreslerini internet hizmeti aldığınız firmanın rehberlerinden öğrenirsiniz. Eğer bu firma Türkiye’de ise yasaklanan sitelerin bilgilerini rehberlerinden siler ya da onları yanlış çalışmayan başka bir yere yönlendirir. Ama siz bilgisayarınızdaki veya modeminizdeki rehber kaydını değiştirirseniz yasaklanan yerleri bilmeyen bir rehber kullanırsanız o sitelere erişirsiniz ya da yeni rehber zararlı yerleri engelleme talimatınıza uyar ve sizi korur.

Basit olarak anlatılan durumu örneklendirirsek:

  1.  www.hotmail.com adresine bağlanmak istediğiniz zaman
  2. bilgisayarınız modeminize www.hotmail.com sitesinin teknik adresini (ip adresi) sorar. (Nereye soracağını TCP/IP konfigürasyonundan öğrenir, burada modem dşında bir yer de olabilir)
  3. Modem ayarlarına bakar, adres rehberi olarak tanımlanmış adrese www.hotmail.com’un adresini gönder der.
  4. Adres rehberi (dns server, dns sunucu, alan adı sunucusu) kayıtlarına bakar. Eğer kayıtlarında bu adres yasaklı olarak görünüyorsa sizi yasak sayfasına yönlendirir. Eğer öyle bir adres yoksa size hata mesajını gönderir. Eğer öyle bir adres varsa size ilgili sitenin ip adresini gönderir.
  5. Modemde dns sunucudan aldığı cevabı size gönderir.
  6. Bilgisayarınız modem aracılığı ile ilgili ip adresi ile bağlantı kurar.

Opendns bir adres rehberidir. Ücretsiz bir dns sunucusudur. İstemeniz halinde sizi yetişkin içerik, şiddet, zararlı yazılım vb içerik barındıran sitelerden korur. Nasıl mı sizin bilgisayardan zararlı siteler için bir talep geldiğinde zararlı içerik sayfasına yönlendirir.

Bu hizmetten yararlanmak için bilgisayarınızın dns sunucu ayarını OpenDNS’e yönlendirmeniz, modemin dns sunucu değerini OpenDns ‘e yönlendirmeniz yeterli olur.

Eğer IP adresiniz dinamik ise OpenDns’e üye olmanız ve program aracılığı ile veya siteye giriş yaparak ip adresinizi güncellemeniz gerekir.

Opendns adresleri:
208.67.222.222
208.67.220.220
İnternet adresi: www.opendns.com

Teknik detayları bu yazının devamında aktaracağım.
[print_link]

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın