Office 2007 uyumsuzlukları

Sizde benim gibi henüz Ms Office 2007’ye geçmeyenlerden misiniz? Eğer öyleyseniz şu aralar bazı uyumluluk problemleri ile karşılaşmanız muhtemeldir. Office 2007’ye geçen kullanıcılar gönderdikleri kişide Office 2007 var mı düşünmeden size Office 2007 dosyaları göndermiş olabilirler. Tabii teknolojiyi yakından takip eden kullanıcıların düşünceli davranıp ilgili dosyayı eski office programlarına uyumlu formatta göndermesi beklenemez zaten. Arayıp bu dosyanın Office 2003 formatında olanını gönderir misin derseniz “Siz halen Office 2003 mü kullanıyorsunuz” ya da “Kuzum sen hala Office 2007’ye geçmedin mi” cevabı ile karşılaşırsınız.. Teknoloji müdavimi bu dostunuza dosyayı farklı kaydet ile eskiye uyumlu kaydettirmeyi anlatamazsınız. Arkadaş şovunu yapar ve sizi problemle baş başa bırakır.. Peki ne yapabilirsiniz bu sorunu aşmak için?

  • Office 2007 deneme sürümü yükler ya da tam sürüm satın alıp yüklersiniz.
  • Office 2007 yüklü bir tanıdığınıza dosyayı gönderir eskiye uyumlu formatta kaydetmesini ve geri göndermesini rica edersiniz.
  • Amirinize durumu şikayet eder ve yapacak bir şeyinizin olmadığını söyler, hiç bir şey yapmazsınız. 🙂
  • Microsoft’un sitesinden 27 MB’lık uyumluluk paketini indirir, Türkiye’nin internet çıkışını boşa harcar ama probleminizi çözersiniz. Eski office paketlerini kullanan her bir kullanıcı veya kurum bu 27 mb’lık dosyayı yurt dışındaki Microsoft sunucusundan defalarca indirir. Fazla uzatmadan Word, Excel ve PowerPoint 2007 Dosya Biçimleri İçin Microsoft Office Uyumluluk Paketi’ni indirmek için burayı tıklayınız

Bu arada yeri gelmişken Office 2007 ile Office 2003 arasında bir çağ atlama olayının gerçekleştiğini söyleyebiliriz. Ortalama bir Office kullanıcısı için gözle görülür bir değişiklik olup olmadığını söyleyemem ama gelişmiş Office kullanıcıları için bayağı bir kolaylık ve Office 2003 sınırının ortadan kalktığını söyleyebilirim. Office 2007 yeniliklerini Microsoft Türkiye sitesinden görebilirsiniz. İlk göze çarpan yenilikler:

  1. Ana menü değişmiş. Menü adımları eski yapıya benzemez bir şekilde gruplanmış. Artık yapacağınız işe göre menüleri tarıyor ve kullanmak istediğiniz komutu seçiyorsunuz.
  2. Görsel olarak göze hitap eden bir tasarım söz konusu. Yeni fontlar vb eklenmiş.
  3. Özet tablo, süzme, sıralama vb işlemlerde 2003’ün sahip olduğu komik sınırlamalar kaldırılmış. Veri tabanındaki verilere erişen bir özet tablo içeren bir excel dosyasının boyutu eskisine nazaran gözle görülecek derecede küçülmüş. Örneğin 250.000 kayıt içeren bir veri kaynağından oluşturulmuş Excel dosyası 2003 formatında >60 mb iken 2007 formatında 15 mb gibi bir alan kaplıyor.
  4. Şablon desteği, Office sitesine bakar iseniz Office 2007 uyumlu şablon sayısı gözünüzü kamaştırabilir. Tabi bu bir başlangıç yatırımı olabilir. İnsanları Office 2007 yönlendirdikten sonra şablon havuzuna yeni eklemeler yapılmayabilir.
  5. Sistem kaynağı kullanımına gelince, eskisine nazaran daha az sistem kaynağı tükettiğini söylemek mümkün değil tabii. Grafik motoru kullanımı daha fazla. Büyük boyutlu dosyalarda performans artışı var. Eski sıkıntılar giderilmiş gibi. Ama donanım yeni Microsoft ürünleri için olmazsa olmazdır. Yeni nesile geçerken en azından da olsa donanım yükseltmesi gerekir.

Peki Office 2007’nin getirdiği yeniliklerin ne kadarını ücretsiz muadilleri veriyor. Artık Star Office’de ücretsiz. Star Office’i denemedim, yalnız OpenOffice’in pek aşağı kaldığı söylenemez. Fiyat / Performans oranı bakımından OpenOffice’in tercih edilebileceği yerlerde vardır.

Netice de yeni teknoloji demek yeni uyum sorunları demek. Ama Microsoft bizi unutmamış birde uyum paketi hazırlamış.

Office 2007 uyum paketi için tıklayınız..

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Office 2007 uyumsuzlukları” için bir yorum

  1. profesyonel bi kullanıcı değilim ama acemi de sayılam office 2003ün kullanımı acemiler ve benim gibiler için daha rahat çünkü office 2007de eğer ne aradığını nerde arayacağıı tam bilmiyorsan programı kullanamıyorsun mesela bi sunum hazırlarken işin gösteriş kısmı 2007 de çok karışık ben hala 2003 kullanıyorum ve öyle devam edeceğim belki office 2oo7 dışındaki versiyonları deneyebilirim….

Bir Cevap Yazın