Neden Casper alınmaz?

Türkiye’nin Prestiji sloganıyla yola çıkan Casper firmasının ürünleri neden alınmaz diye sorusuna aşağıdaki cevapları verebiliriz..

  1. Casper sadece etikettir. Casper firması öncelikle fiyat bakımından en uygun bir uzakdoğu firmasından ürünleri son kullanıcı için hazır veya montaj için hazır halde ithal eder. Ürüne ve içindeki bileşenlerin marka ve etiketlerini uygun bir şekilde değiştirir. Oluşan nihai ürüne Casper içinde bir mana ifade etmeyen bir model numarası verilerek piyasaya sürülür. Buraya kadar olan kısımda Casper firmasının işi etiketleme, montajlama ve sistem toplama şeklinde ifade edilebilir. Buraya kadar olan kısımda Casper firmasının ürüne kattığı, ürünün menşeinin Türkiye olmasını sağlayacak bir katma değer yoktur.
  2. Casper firmasının başarılı kabul edilebileceği alan satış ve pazarlamadır. Sıradan ürünleri Türkiye’nin prestiji Casper etiketi ile güzel fiyatlarla satarlar. Ancak “satış sonrası destek”, “insansız destek” gibi alanlarda firmanın var olmadığı söylenebilir.
    Örneğin aldığınız Casper Nirvana 4 Çekirdekli Dizüstü benchmark ve hardware programlarında Clevo ya da başka uzakdoğu markaları olarak karşınıza çıkabilir. Casper marka/model bilgisayarınızın sürücülerini Casper sitesinden takip edemezsiniz. Site ftp sitesi şeklindedir ve bir curcuna almış başını gitmiştir. 

    Mesela sahip olduğum Casper Nirvana 4 Çekirdek 15′ dizüstüme ilişkin aygıt sürücüleri Clevo sitesinde böyle, Casper ftp sitesinde böyle sunulmaktadır. Casper aygıt sürücüleri (device drivers) sitesinde bilgisayarınıza uygun sürücüleri bulmak ve güncellemelerini takip etmek imkansızdır denilebilir.

  3. Casper bilgisayarınızın driver güncellemelerini RSS, e-mail vb yöntemlerle takip edemezsiniz. Ftp sitesine bağlanıp kontrol etmekten başka çare yoktur.
  4. HP, Dell vb markalarda işletim sistemi seviyesinde 32 bit, 64 bit ayrımıyla donanım sürücülerine ulaşılabilmektedir. Bu hizmetin Casper tarafından sağlanabileceği hayaldir diye söyleyebiliriz.
  5. Diğer markaların bilgisayarları ile ilgili yardımcı programları mevcuttur. O program çalıştığında bilgisayarın marka, modeli, bileşenleri tespit edilmekte ve driver sayfalarına yönlendirme sağlanabilmektedir. Bu servis Casper tarafından sağlanmamaktadır.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın