Nedir bu ncomputing..

Thin client’tın veliahtı çıktı.. Ncomputing yararlı mı, yararsız mı.. Gerçek mi yanlış mı sizi yönlendirmek istemiyorum. Daha önceleri kulak aşinalığım olan Cebit Euroasia 2007’de standını ziyaret ettiğim ve ilk duyduğunuz da kesin ilginizi çekecek bir teknoloji. Sloganı ne mi 1 Windows XP yüklü bilgisayar = 10 kullanıcı veya 1 windows server işletim sistemi yüklü bilgisayar + maks 30 x kullanıcı lisansı = maks 30 kullanıcı. Windows XP ve Windows sunucu işletim sisteminde terminal server lisansı almadan bilgisayarı birden çok kullanıcıya aynı ince istemci teknolojisindeki gibi paylaştırıyorsunuz.

Terminal olarak ncomputing için tasarlanmış kutuları kullanabileceğiniz gibi uyumlu thin clientlarda var. Son ürünlerinde usb ve 24 bit desteği eklemişler. Windows XP veya Windows Server olsun ana makineye teknoloji ile sunucu uygulamasını yüklüyorsunuz. Ethernet teknolojisi üzerinden arkalarına sadece monitör, hoparlör, mouse, klavye vb bağlanabilen terminalleri açtığınızda sunucu bilgisayarın logon ekranı geliyor. Workgroup veya etki alanında tanımlı kullanıcı hesap bilgilerinizle oturum açıp normal çalıştığınız gibi çalışıyorsunuz. Bu sistemin ilk görülen avantajları: terminal server lisansı ödememek, istemci bilgisayarların oluşturduğu donanımsal ve yazılımsal sorunlardan kurtulmak, ince istemcideki gibi terminallerde ram ve cpu’ya gereksinim olmaması, daha az elektrik harcayan terminaller vb olarak sayılabilir. Dezavantajları olarakta lisanslama konusundaki belirginsizlik, sorun çıktığında etkin hizmet ve destek alıp alamayacağınıza dair belirsizlikler, grafik kartı işlemleri gereken uygulamaların çalışamaması ya da sorunlu çalışması, aynı anda sadece bir usb aygıtı kullanılamaması, sunucu bilgisayarı tehlikelere karşı sağlam bir yapıya çevirebilecek bilgi ve birikime sahip personel gereksinimi, teknolojinin yeni olması dolayısıyla bilgi tabanının henüz yeterli seviyeye erişememiş olması vb noktalar sayılabilir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

Düzenlemeler:

 1. 22.06.2009 – sayfada kullanılan resimler ncomputing sitesinden kaldırıldığından bu sayfadan da kaldırılmıştır.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Nedir bu ncomputing..” üzerine 10 yorum

 1. ürünlerimiz sadece donanım ve yenileme yatırımlarına çözüm getirmektedir.Lisanslama hakkında fiziksel olarak birden fazla kullanıcıyı birarada çalıştırmasına ragmen biz kullanıcılarımıza lisans almalarını tavsiye ediyoruz.

  Ürünün sınırları oldugundan dolayı 3d uygulamaları desteklemez Teknik destek konusunda dojop Teknoloji firmasından tüm müşteriler sınırsız ve ücretsiz teknik destek alabilirler.

 2. Yorumunuz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim Mustafa bey.. Aynı ve standart uygulamaları kullanan kurum ve kuruluşlar için uygun bir çözüm gibi görünüyor. (Ofis + Internet + Adobe Reader + Macromedia Flash + Winzip / Winrar + Antivirüs + Media Player ama mümkün olduğunca az sıklıkla + Ekstradan bir uygulama) yazılımlarını kullanan ve az sayıda kullanıcıya sahip bir işletmede finansal maliyetleri düşürecek bu çözüm bilgi işlem personellerinin sorunlarla uğraştığı zamanı azaltma, daha az yardım masası çağrısı gibi faydalarda sağlarsa bu yapıya hızlı bir geçiş olabilir. Çünkü maliyetlerden kaçalım derken sorunlarda bir artışla karşılaşırsak pek iyi olmaz. Dediğim gibi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Sitenizi inceledim, gayet bilgilendirici bir site. Demo ve referans şirketlerle görüşmeler bu yapıya geçmek için düşünen firmalara en önemli tavsiyem..

  Hatta bu sisteme geçiş yapmadan önce benzer yapıda olup bu çözümü uygulayan firmalarda ziyaret edilebilir. Terminal server mantığına ve yapısına uygun olmayan programların bu yapıda da sorun çıkartabileceği aşikar. Onun için kurum için vazgeçilmez olan uygulamaların bu yapıda çalıştığını ve ileride sorunsuz çalışmaya devam edeceğini görmek bilgi işlem yöneticileri ve karar vericiler için can alıcı bir nokta.

  Sunucu uygulamasının sorunsuz çalıştığı programlar Dojop firmasının sitesinde listelenmiş, maalesef ben kullandığımız antivirüs programını listede göremedim. Yani bu sisteme geçmeden önce kullandığınız uygulamaların sorunsuz çalıştığını görmelisiniz.

  Ayrıca network alt yapısı planlanması gereken bir husus. Kullanıcılar aynı anda sisteme oturum açtığında ağ bağlantısı kaynaklı sorun oluyor mu? Çok fazla bant genişliği harcayan uygulamalar birden fazla kullanıcı tarafından kullandığı net darboğazları oluşuyor mu? Yeni ürün için 100 mbitlik bir lan yani fast ethernet alt yapısı öngörülmüş. Bu da gösteriyor ki bant genişliği kullanımı sorun olabilir. Kablolama kalitesi, ağın gruplara ya da segmentlere bölünmüş olması, sunucu bilgisayarın üzerindeki network kartının performansı gibi hususlar sorunsuz ncomputing ortamı için akla gelen ağ altyapısı önerileri.

  Birde bu teknolojiye damardan bağlı olduğumuz Microsoft’un nasıl bir yaklaşım sergileyeceği karar verirken bizi duraksatan bir nokta.. Microsoft yeni ürünlerinde bu yapıyı destekler bir ortam sunmazsa hep geçmiş ürünleri kullanacağız şeklinde bir sonuca varırız ki bu da bizim için dezavantaj. Ama lisanslamada bir sorun çıkmadıktan sonra Microsoft’un sorun çıkartma ihtimali pek yok. Microsoft’un kankaları olan donanım üreticileri Microsoft’u bu yönde gıdıklamazsa pek sorun olmaz.

 3. sayın savaş bey ve sayın mustafa bey ben bu cihazı kullnmak için can atıyorum ama bazı sorular var ben bu sistemi ezanede kullanacağım farmakom çoklu kullanıyorum ve kasaları biryerde topladım ahtapot kablo ile uzattım herşey şimdilik iyiye gidiyor ama asıl mesele ben bu ncomputing l230 u kullanacağım şimdi
  1 lisans dediniz bu lisans ne lisansı xp lisansımı l230 lisansımı
  2 farmakom kullanıyorum çoklu kullanıcı ncomputingden çalıştırabilirmiyim
  3 yassak çok kullanıcılı filitreleme programı kullanıyorum çalıştırablirmiyim
  4 gün sonunda girmiş olduğum reçelerimi farmakomdan her pc den ayrı ayrı reçete aktarımı yapıyorumyine yapabilirmiyim
  5 barkod okuyucu kullanıyorum uzak pc klavye ve mausu olan pc de sorunlar yaşıyorum barkot okumuyor yada yazıcı yazdırmıyor o sorunlarım ortadan kalkarmı
  6 ncomputing l230 da usb çoklayıcı kullanabilirmiyim cevabınızı bekliyorum saygılarımla

 4. Baki Bey, bu konuda otorite değilim, ama tahminlerimi aktarayım. Ayrıntılı bilgiyi DOJOP firmasından alabilirsiniz.
  1- XP lisansı, Ofis lisansı, terminallerde ve sunucularda kullanılacak programların lisanslama tiplerine göre kullanıcı ya da aygıt başına lisans alınması tavsiye edilir.
  2- farmakom’u uzak masaüstünde çalıştırabiliyorsanız muhtemelen ncomputing’de de çalışır. Ama bütün işlevlerini yerine getiremeyebilir.
  3- Bütün uygulamalar sunucuya ya da sunucu rolündeki bilgisayara yüklenir. Uygulamanın terminal sunucusu mantığına uygun olması yeterlidir. Ncomputing terminallerine program yüklenmez.
  4- Bu soruyla ilgili sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
  5- Bu konu ile ilgili yanlış yönlendirmek istemiyorum.
  6- Usb çoklayıcının ncomputing terminallerinde çalışacağını zannetmiyorum.

  Sonuç olarak size önerebileceğim şey: Ncomputing Türkiye Temsilciliklerinden demo talep etmelisiniz. Uygulamaların sorunsuz çalıştığını gördükten sonra satın alma kararını vermeniz daha doğru olur.
  Katkılarınız için teşekkürler.

 5. Merhaba arkadaşlar.
  Bizzat bu Ncomputing sistemini kullandığım için sizinle tecrübelerimizi paylaşmak istedim. Biz 1 adet server ve 27 adet terminal şeklinde çalışıyoruz. Öncelikle şunu belirteyim biz cok memnunuz çünki bizi büyük ölçüde destek maliyetlerinden ve zaman kaybından kurtardı. 27 kullanıcı için virüs sorunları, yazılım sorunları,donanım sorunları gıbı bir cok problemi arkada bıraktık. butun kullanıcıların verıleri tek bir makınada oldugu için yedeklemek ve bılgi paylasmak daha kolay oldu. elektrık malıyetı de azaldı. ayrıca calıştıgımız ofıs kucuk oldugu ıcın 4 veya 5 bilgisayarın cıkardıgı ses bizi asırı derecede etkılıyordu. ayrıca elektrıkler kesılse bile ana bilgisayarımız ups e bağlı oldugu için bütün bilgilerimiz kaybolmadan orada duruyor. yanı 27 bilgisayara ups almak yerine tek bir bilgisayar için ups aldık. Kullanıcılarımızın bir cöğu PS/2 klavye girişli barkod oluyucu kullanıyor. 8 adet usb yazıcı terminaller üzerinde çalışıyor. Biz bu ürüne karar verirken Türkiyede bunu kullanan kimler var diye baktık. gerçekten çok ciddi kuruluşlar bunu kullanıyorlar. Karar vermemizde büyük etkisi oldu. Kısacası geleceği gören firmalar için ideal bir ürün.
  Açık sözlü olmak gerekirse şunuda belirtmek gerekir. Sonuçta bu ürün yüzde yüz bir bilgisayar değil. yani 3d oyun oynamak isteyenler her türlü çevresel birimi takıp kullanmak isteyenler için uygun değil. Ürünü gerçek amacında kullanmak gerekiyor.

 6. sayın tolga tekin.bu teknolojiyi bir kullanan olarak sizden ürün hakkında bilgilerinizi almak istiyorum.muhasebe burosunda kullanılması icin on bilgi.bbsaa@hotmail.com eklerseniz sevinirim.

 7. Sayın Barbaros Sancaklı,
  nisan1881@hotmail.com
  bu benim mail adresim ve msn adresim. buraya mail atarsanız sıze istediginiz bilgileri verebilirim. bu konuda objektif bir şekilde size yardımcı olmaya çalışırım.

 8. Bence ncomputing olayı şu an için thinclient’ın yerine geçemiyor.Yönetim açısından özellikle baya yetersiz kalıyor. Özellikle usb çevresel birimlerinde problem yaratıyor.Bence thinclient sistemlerinden tek avantajı elektrik maliyetlerini düşürmesi.Thinclient mı ncomputing mi diye sorarsanız en az bi iki-üç sene sonrası için (ki daha da hızlı gelişirse bu süre düşebilir) ncomputing derim..

 9. bend ebu sistemi araştırmaktayım uzun süredir ama bazı aklıma takılanlar var kımseden net bır cevap alamıyorum ve ne yapacagımıda bılemıyorum o yuzden bu teknolojıyı kullanan bır ınternet cafe varmı yok mu varsada ne gıbı faydaları vaeya sorunlarla karsılastı bunları öğrenmek isterim. omerozalemdar@hotmail.com msn adresim bu bu konuda bana yardım edın zor durumdayım.

Bir Cevap Yazın