MS06-015 Güncellemesi sorunları hakkında

MS06-015 (908531) güncellemesini yaptıktan sonra Office programlarında sorun çıktı. Sorun  ne miydi? Dosya aç, farklı kaydet gibi iletişim pencerelerinde program yanıt vermemeye başlıyordu.. Arka planda çalışan bir uygulamanın buna yol açabileceğini düşündüm.. Ve görev yöneticisinden o anda çalışan programların listesine baktım..

verclsid.exe o ana kadar görmediğim bir süreçti. O yüzden ondan şüphelendim ve arama motorlarında arattım.. İlk gün bulunan sadece Microsoft’un güncelleme haberi sayfasıydı. Ve açık, etkilenen programlar falan yazıyordu.. Yani ilk gün çözüm bulamadım.. Sadece ilgili güncelleme paketini kaldırdım..

Otomatik update sağolsun, WSUS sunucusunu otomatiğie bağladığım için ilgili güncelleme yüklenmek üzere onaylandığından kullanıcının bilgisayarına aynı güncelleme tekrar yüklenmiş. Tabii bir kaç gün sorun çıkmadı. 3 gün sonra aynı programcık hakkında yaptığım aramada http://support.microsoft.com/kb/918165 adresinde konuyla ilgili makale yayınlandı.. Sorun HP tarayıcıların ve makalede belirtilen diğer ürünlerin kullanıldığı bilgisayarlarda ortaya çıkıyormuş.. Sistem kayıt defterindeki birkaç düzenlemesiyle sorun çözüldü. Benzeri bir sorunla karşı karşıyaysanız makale derdinize deva olabilir.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın