Ulusal işletim sistemimiz Pardus

Evet bende sonunda Pardus’la tanıştım ve gayette memnun oldum, kurulu haliyle acemi bilgisayar kullanıcılarının dahi kolaylıkla kullanabileceği bir işletim sistemi diyebilirim.  Daha önce Mandrake, Turkuaz, Suse ve Redhat dağıtımlarını denemiştim, Pardusumuz’un onlardan eksiği yok diyebilirim tabii benim açımdan. Linux üzerine bir otorite olmadığımı biliyorum.

Gelelim Pardus deneyimlerime, Pardus’u kurmak için diskimde bölüm açmadım, sağolsun Vmware Workstation imdadıma yetişti ve Other Linux konuk işletim sistemi seçeneği ve Pardus sitesinden indirdiğim imaj dosyası ile kurulumumu gerçekleştirdim. Vmware kullananlar bilirler, konuk işletim sisteminden daha iyi performans alabilmeniz ve gerçek bir pc konforunu yaşayabilmeniz için Vmware Tools’u yüklemek gerekir.

İşte bu aşama biraz sorunlu geçti, ama sonunda başardım. Vmware menüsünden “Install Vmware Tools” dediğinizde VMware araçları cd olarak konuk sisteme ekleniyor. Eklenen bu cd içinde bir yükleme paketi olan rpm uzantılı kopya, bir de arşiv dosyası var. Arşiv dosyasını kullanıcı dizinine açıp

./vmware-install.pl komutunu vermeniz diğer dağıtımlarda işe yaramıştı, ancak Pardus’ta biraz zor oldu. Yine pardus belgeleri imdada yetişti, başka bir yerden faydalanamadım yani, sağlayıcı kimse ilk önce onun dokümantasyonuna bakmak her zaman en iyisi olmuştur.

Ve karşılaştığım sorunları ve cevaplayamadığım soruları bu sayfa sayesinde çözdüm. Gerçi yararlandığım doküman Pardus ana makinasına Vmware kurulumunu anlatıyor ama ben Konuk Pardus İşletim sistemine vmware tools yüklemek için kullandım ve de işe yaradı. Bu yazımı da Pardus’tan yazıyorum çok şükür. Türk yapımı bir işletim sistemi üzerinden yazdığım ilk yazım..

Pardus’un diğer linux dağıtımlarından farkı yok, genel linux mantığını anladıktan sonra alışması zor olmuyor. Allah kısmet ederse linux temelleri konulu bir eğitime katılmayı düşünüyorum. Gidişat Linux’a doğru sanki.. Nasıl sadece bir gazete okuyarak gündemi takip edemez, bir tek tür müzik dinleyerek ruhunuzu besleyemezseniz bir tek işletim sistemini bilerek de kendinizi geliştiremezsiniz diyorum Sistem Yöneticilerine ve kendime..

Tarayıcı olarak Firefox, Ofis programı olarak Open Office, PDF okuyucu olarak KPDF, Posta istemcisi olarak Kmail gibi programlar gözüme çarptı şimdilik. Yavaş yavaş linux deneyimler arttıkça buraya daha değişik yazılar ve bilgiler ekleyebilirim.

Sunucu ürünleri olarak Apache ve Mysql deneyimlerim vardı ama bu programların hep Windows’ta çalışanları üzerinde denemeler yaptım, ait oldukları yerlerde onları denemek daha güzel olacak.

Linux veya unix mantalitesi her zaman gereksiz servislerin kapalı olmasını öngörür, ücretsiz olarak her ne kadar firewall ve antivirüs ürünleri içerse de en temel güvenlik önlemi olarak gerekmeyen servisleri açmamak söylenebilir, ihtiyacınız oldukça ve şart oldukça servisleri açın.. Yanlış ayarlanmış firewall ayarlarından uzak durun.

Pardus bir deniz, bende bir balık, başladım bir keşfe, bilmem ne zaman biter…?

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın