31 Mart 2006

İstanbul’un ulaşım sorunları

ile Savaş Yaşar

Güzelim İstanbul’umuz.. Ne çekiyor bizden bir bilseniz… Çoğunlukla biz ondan yaka silkiyoruz ama işin doğrusu öyle değil.
Aslında İstanbul bizden yaka silkiyor. Bazen düşünüyorum İstanbul bizim değil de başka bir ülkenin sınırları içinde olsaydı nasıl olurdu diye.. Ve genellikle daha güzel olurdu diye cevaplıyorum.

Bizden ne mi çekiyor? Onu kirletiyoruz, onun güzelliklerini tek tek yok ediyoruz. Haliç örneği var, dünyaca tanınmış çöplükler var. O derece ki google map ‘te küçük ölçekte bile görülebiliyor.

Bunun dışında birde gürültü kirliliği çıkarıyoruz. Akşama kadar dat dat. Hem İstanbul’a çile, hem de bize İstanbullulara ya da İstanbulluluğun ne olduğunu anlayamamış bizlere.. Öncelikle alt yapı.. Sonra üst yapı. İkisi de yok. Türklerin genel hastalığı olan plansızlık, öngörüsüzlük.. mü bunların sebebi.. Yoksa üşengeçlik mi..? Hepimiz sorunu ve çözümü biliyoruzda hiçbiri miz çözmüyor muyuz?

Ne vatandaş olarak bizim şikayet hakkımız var, ne de hizmet verenlerin savunma bahaneleri.. Herkeste kusur var.. Öyleyse çözüm nerde? Çözüm yok.. Varda sadece görüntüde.. Çözüm biziz ama bizim haberimiz yok. Buna benzer sorunlarıda AB’nin çözmesini bekliyoruz herhalde..