İstanbul’un ulaşım sorunları

Güzelim İstanbul’umuz.. Ne çekiyor bizden bir bilseniz… Çoğunlukla biz ondan yaka silkiyoruz ama işin doğrusu öyle değil.
Aslında İstanbul bizden yaka silkiyor. Bazen düşünüyorum İstanbul bizim değil de başka bir ülkenin sınırları içinde olsaydı nasıl olurdu diye.. Ve genellikle daha güzel olurdu diye cevaplıyorum.

Bizden ne mi çekiyor? Onu kirletiyoruz, onun güzelliklerini tek tek yok ediyoruz. Haliç örneği var, dünyaca tanınmış çöplükler var. O derece ki google map ‘te küçük ölçekte bile görülebiliyor.

Bunun dışında birde gürültü kirliliği çıkarıyoruz. Akşama kadar dat dat. Hem İstanbul’a çile, hem de bize İstanbullulara ya da İstanbulluluğun ne olduğunu anlayamamış bizlere.. Öncelikle alt yapı.. Sonra üst yapı. İkisi de yok. Türklerin genel hastalığı olan plansızlık, öngörüsüzlük.. mü bunların sebebi.. Yoksa üşengeçlik mi..? Hepimiz sorunu ve çözümü biliyoruzda hiçbiri miz çözmüyor muyuz?

Ne vatandaş olarak bizim şikayet hakkımız var, ne de hizmet verenlerin savunma bahaneleri.. Herkeste kusur var.. Öyleyse çözüm nerde? Çözüm yok.. Varda sadece görüntüde.. Çözüm biziz ama bizim haberimiz yok. Buna benzer sorunlarıda AB’nin çözmesini bekliyoruz herhalde..

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“İstanbul’un ulaşım sorunları” üzerine 3 yorum

  1. İstanbul’un trafik sorunu.. Nükleer felaketten daha tehlikeli bir sorun.. Önüne geçilmezse yakında kimse otomobil kullanamayacak.. Sadece seçkin insanlar trafiğe çıkabilecek.. şeklinde bir tahmin yapsam ne dersiniz? Trafik sorunu gittikçe büyüyecek, şehrin altyapı sorunları giderilmedikçe ki giderilmesi bu aşamadan sonra çok zor trafik sorunu çözülmez.. Her ne pahasına olursa olsun ileride bu şehri yıkıp yeni baştan yapmak zorunda kalacağız gibi geliyor bana..

  2. Biz bu sorunu çözemeyiz gibi geliyor bana.. Sorun çözmede milletçe pek başarılı sayılmayız.. Sorunları büyütmekte üstümüze yoktur..

  3. ya bu trafik sorunu beni çok üzüyor.tam bi facia patlamaya hazır bir bomba gibi sanki trafik çok önemli bir sorun olduğu için herkes bu konu üstünde duruyor. mesela ramazanda iftar vaktine yakın trafik çok kalabalık ve santimlik mesafe olmuyor bunun için iftarlarını yolda bile açanlar oluyor bu beni çok üzüyor dimi ama evinde rahat ve huzurlu bi şekilde geçirmek varken neden yolda geçiriyor bu durum hem üzücü hemde bi facia bence hemen trafiğe bi sorun bulunmalı.

Bir Cevap Yazın