İşi en güzel yapmak..

Basariİş kelimesi çok manası olan bir kelime.. İş yaptığınızda cennete/cehenneme gidebiliyorsunuz. İş yaptığınızda ceza veya ödül alabiliyorsunuz. Hayatımız yaptığımız işlerden ibaret. Diğerlerinden ne farkımız olduğu işleri ne kadar iyi ya da kötü yaptığımızla ölçülüyor.. İşi ne derece güzel yaparsak o derece huzur buluyoruz. Yaptığımız işin (kendi değer yargılarımıza göre iyi olarak nitelendirdiğimiz) karşılığını alıp/almamamız o işi başarabilmenin verdiği huzuru engellemiyor. O huzuru bulabilmek için iyi bir iş yaptığımıza ve o işi başarılı bir şekilde bitirebildiğimize inanmamız gerekiyor.

Üzerinde felsefe yapılabilecek iş kelimesinin work, job, business, duty, labour, profession gibi çeşit çeşit karşılığı var. Türkçe eş anlamlıları bayağı fazla. Hayatımızın manasını bu kelimeye yüklesek yeridir.

Peki hiç düşündünüz mü? İşin güzeli nasıl olur? Ya da nasıl güzel iş yapılır? Ya da iş en güzel şekilde nasıl yapılır? Birbirine benzer sorular ama, aynı değiller.

İşte bu soruya İslam dinimizin verdiği cevabı konu edinen sayfa içeriğini aşağıya “taşıyorum”.

Sual: Bir hadis-i şerifte, Allahü teâlânın, yaptığımız işi en güzel şekilde yapmamızı emrettiği bildiriliyor. Bir işi en güzel yapmak ne demektir?
CEVAP
En güzel demek, ilme yani şartlarına uygun ve ihlasla yapmak demektir. Eğer o iş ilimsiz ve ihlassız ise güzel olması imkansızdır. İhlas, yalnız Allah rızası için yapmak demektir. Bir kimsede ilim veya ihlastan birisi yoksa yapılan iş kıymetsizdir.

İlimsiz fakat ihlaslı işe, Hazret-i Mevlana şu örneği verir:
Ormanda bir ayının ayağı, kütük arasına sıkışır, kurtaramaz. Birisi bunu görüp, ayının ayağını kütüğün arasından çıkarır. Ayı da kendisine iyilik eden bu adama, ormandaki arıların yaptığı petekleri alıp getirir. Adam balı yiyince orada uyumaya başlar. Fakat sinekler, adamın yüzüne konarak rahatsız eder. Ayı ise, adam rahat uyusun diye sinekleri kovmaya çalışır. Bakar kovmakla gitmiyor, sinekleri öldüreyim bari diye, kocaman bir taş alıp, adamın yüzüne konan sineklere vurur. Adamın başı ezilir. Ayı, ilim sahibi olmadığı için, sineklere vurduğu taşın adama zarar vereceğini düşünemez. Ayının niyeti iyi idi, yani ihlaslı ve samimi idi, ancak ilmi olmadığı için yanlış iş yaptı.

Büyüklerimiz, (Amelsiz ilim vebal, ilimsiz amel sapıklıktır) buyurmuştur. İyi iş demek, ilim ve ihlasla yapılan ve ahirette faydası görülen iş demektir.

Şu âyet-i kerime de, ahirette bize iyi işlerin fayda vereceğini bildiriyor:
(İnsana, ancak dünyada çalışıp [ihlasla] yaptığı işler [ahirette] fayda verir.) [Necm 38, 39]

Şu iki hadis-i şerif de ihlaslı amelin önemini vurguluyor:
(Allahü teâlâ ancak ihlasla yapılan ameli kabul eder.) [Dare Kutni]
(İhlas ile yapılan az amel, kıyamette sana yetişir.) [Ebu Nuaym]

Şu iki hadis-i şerif de ilmin önemini anlatıyor:
(İlimle az amel faydalı olur, ilimsiz çok amelin kıymeti olmaz.) [Deylemi]
(Allahü teâlâ, ilimsiz ameli kabul etmez.) [B. Arifin]

Demek ki, iyi iş; ilim ve ihlasla yapılan iştir.

İhlassız, sadece ilimle yani şartlarına uygun yapılan işin, dünyada faydası görülürse de, ahirette faydası olmaz. Ebedi hayat için faydasız işe de iyi iş denmez.

Bu bilgiler üzerine ne eklenebilir ki? Her ne kadar insanın doğruları kendi başına bulma yeteneği olsa da bu doğruları bulana kadar geçirdiği sürede dinler vb bir öğretilerden öğrenecekleri şüphesi onun faydasına olur.

İş yerlerinde işin nasıl yapılması gerektiğini çok güzel anlatabilecek bilgiler bunlar. Diyor ki ilim öğren, öğrendiğin ilmi hayata geçir, hayata geçirirken de gönüllü ol, Allah rızasını gözet.

Yukarıdaki paragrafları iş hayatı için yorumlayacak olursak eğer imkanın varsa sevdiğin işi yap, sevdiğin zanaat ile uğraş, eğer böyle bir imkanın yoksa yaptığın işi severek yapmaya çalış. Yaptığın işin sonucu başkalarından önce seni tatmin etsin. Yaptığın işi ilmin klavuzluğunda yap.

Çok fazla uzatmadan size bu yazının ve ilişkili bazı yazıların kaynağını sunayım.

  1. İşi en güzel yapmak
  2. En hayırlı iş nedir?

Başarının sırrı, birlik-beraberlik, dürüstlük, iyi hedef seçmektir.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın