28 Ekim 2007

İnternetten soy ağacı nasıl araştırılır?

ile Savaş Yaşar

Soy ağacıYAZI YAYINDAN KALDIRILMIŞTIR.

Bir aralar mailden maile dolaşan “Aile Ağacı” diye bir program vardı. T.C. Kimlik numaranızı girerek 1800′lü yıllara kadar ve 2000′li yıllara kadar aile araştırmasına izin veren bu program çok sık kullanıldığı için midir bilmem bir süre sonra hiç çalışmamaya başladı. Program hep çalışacak diye düşünürken program çıktısını kaydetme çoğunun aklına gelmemiştir.

 

Tek başınıza, yanınızda aile büyükleriniz olmadan pek fazla ilerleyemeyeceğiniz bu programın yaptıklarını yapabilen bir internet sitesi var artık. Özelliklerini kullanmak için üye olmanız gerekiyor. Nüfus cüzdanınızdaki bilgiler ne kadar gizlidir bilmem ama sitenin kayıt formunun bu bilgileri sizden istemesi sizi biraz korkutabilir. Bu konuda herhangi bir garanti veremem. Bu bilgilerinizi kayıt formuna yazarak siteye üye oluyor ve üyeliğinizin kabulünden sonra aile araştırmanıza başlayabiliyorsunuz.

 

Site zaten T.C. kimlik no’nuzu istediği için aile araştırması linkini tıklayınca akrabalarınızı yakından uzağa doğru görmeye başlıyor ve akraba listesi +5 veya -5 şeklinde ileri ve geri olarak gezebiliyorsunuz. Tablo formatındaki çıktıyı excel’e transfer etmeniz mümkün tabii ki.

 

Ayrıca bu sitede soy araştırmanızı nasıl yapacağınıza dair bilgiler de yer alıyor. Bu siteye güvenip güvenmeme konusu tamamen size ait. İsterseniz isterseniz kullanmayın. Nüfus idareleri vb daireler yoluyla araştırma yapacaksınız şimdiden dilekçenizi yazmaya başlayabilirsiniz.

 

İşte internet sitesinin adresi: www.ailekutugu.com

“Yazı yayından kaldırılmıştır.”