Ne yapayım yazacak şey bulamıyorum

Bir tez telaşıdır gidiyor bu aralar.. Boş zamanlarımda düşüncelere dalıyorum.. Aklın sonsuzluğu hayrete düşürüyor her zaman beni.. Bin türlü fikrin içinde uçuştuğu bir organ..

Kafama takılan bir babanın çocuklarına mesafesi nasıl olmalıdır. Uzak mı olmalı, resmi mi olmalı, sert mi olmalı, hiç gülümsememeli, hep hesap sormalı, ya da çocuğuyla dost veya arkadaş ilişkileri mi kurmalı..

Türk ailelerinde babalar hep uzak ve mesafeli olurlar çocuklarına karşı, hiç bir zaman sevgilerini tam göstermezler, koklatırlar..(dı) Ama günümüz babaları pek öyle değil. En azından yeni nesil babalarından bizim kadar korkmuyorlar…

Şu anki fikrim evladın iyiliği için mesafeli, sert, gerekirse çatık kaşlı, nadir gülen, nadir sevgi sözcükleri söyleyen babaların daha doğru tutumu sergilediği.. Belki evlatlarınız sizi çok sevmeyebilirler ama bu onların iyiliği için. Henüz baba değilim ama baba olarak düşündüğüm zaman bu görüş daha çok uyuyor bana.. Hep sevdiğini sonsuz gösterecekmiş, sınırsız sevecekmiş gibi görünüp, nadir tatmin olup, olumsuzluklarda fiziksel olarak değilde duygusal yönden bir motivasyon..

Bakalım siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? İdeal bir baba nasıl olmalı? Sevecen, sert, zor beğenen, hesap soran, şımartan vs., vs..

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Ne yapayım yazacak şey bulamıyorum” üzerine 3 yorum

  1. sevgili Savaş arkadaşım dediğin gibi günümüzde eski sert baba olayı pek kalmadı.Bana göre baba çocuğuyla dost olmalı onunla her şayi paylaşabilmeli, ona hissettirmeden arkadaş gurubunu araştırmalı.Son olarakta en son babalar duymamalı.

  2. Evet, sert baba olmanın sonuçlarından biri iletişim kopukluğu ve en son duymak.. Benim tutumum yanlış olabilir, dediğiniz gibi günümüz babaları eskisi gibi değil, çocuklarda bizim çocukluğumuzdaki gibi değil, daha özgürler ama daha az sorumluluk duygusu taşıyorlar, beni kaygılandıranda bu zaten.. gayri meşru çocukların artması, boşanmaların artması ve daha sayamayacağım bir sürü olumsuzluk ne bileyim bu olumsuzlukların önüne sert bir baba imajı geçer sanıyorum. Bakalım yaşayarak öğreneceğiz. Zaten isteğimde sizinle aynı yönde ama sevecen, arkadaş gibi bir baba olmak ama evladımın geleceğine bu şekilde zarar verebilme ihtimali düşünüyorum.. Dengeyi iyi kurmak lazım..

  3. sevgili savaş abi,

    bir genç olarak gerçekten yazmak istediğin konu ilgimi çekti tabiki baba bizler için çok değerlidir ve sanki o eski anlatılan sert imajlı babalar tabiri caizse vurdum mu oturtan babalar artık yok gibi önemli olan evladı ile dost olması dertlerine çare bulmak onun her zaman arkasında olmak…

Bir Cevap Yazın