Hoşgeldin E-devlet

E-devletwww.turkiye.gov.tr adresinden E-devlet uygulamalarına merkezi erişim sağlayan bilgi ve hizmet portalı yayına girdi.

Uzun süren çalışmalardan sonra nihayet yayına giren Türkiye E-devlet Portalımız bakalım bizleri memnun edecek mi? Bu portalı yayına sokan devlet görevlileri “Devletin Kısayolundan” ne bekliyor? Vatandaş bu siteden ne bekliyor? İş dünyası ne bekliyor? Kısace sitenin hedef kitlesi kim ve hedef kitlesine hangi hizmetleri vermeyi vaat ediyorlar?

Sunulan hizmetler olarak; 1. Başbakanlık İletişim Merkezi Yeni Başvuru, 2. Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama, 3. SSK Hizmet Dökümü, 4. PTT Kayıtlı Gönderi Takibi, 5. PTT Şube Sorgulama, 6. Kriterlere Göre Açık İş Sorgulama ve Basvuru, 7. Profile Göre Açık İş Sorgulama ve Basvuru, 8. İş Başvuru Sonucu Sorgulama, 9. Meslek Kursu Sorgulama, 10. İşsizlik Ödeneği Başvurusu, 11. İşsizlik Ödeneği Ödemesi Takibi, 12. Türk Meslek Sözlüğü, 13. İŞKUR’a Olan Borcu Sorgulama, 14. MEB Sınav Yeri Sorgulama, 15. MEB Sınav Sonuç Sorgulama, 16. Ulaştırma Bakanlığı Araç Yetki Belgesi Sorgulama, 17. İçişleri Bakanlığı Evrak Durum Takibi, 18. Ulastırma Bakanlığı Sivil Havacılık Uçuş Mürettebatı Lisans Müracaatı, 19. TCDD e-Bilet Rezervasyon ve Satış, 20. Adalet Bakanlığı Vatandaş Bilgi Sistemi, 21. Denizcilik Müsteşarlığı Amatör Denizcilik Belgesi
listelenmiş.

Şahsen bu uygulamaların yeterli olmadığını düşünüyorum. Zamanla buradaki uygulamaların artmasını umut ediyorum. Belediyelerin, muhtarlıkların, sağlık kurumlarının, muhtarlıkların vb. sisteme dahil edilmesi gerekir. Kamu kurumlarına yapılan başvuruların bu sistem üzerinden yapılabilmesi gerekir. Portalın içerdikleri ve içermedikleri çok geniş bir konu. Üstüne neler neler yazılabilir. Rüşvet ve yolsuzluğun en çok olduğu devlet hizmetleri bu ortama aktarılabilirse insan faktörünin işleyişe etkisi azalacağından bu tarz kayıt dışı menfi işler azalacaktır.

Şu an için denediğim, beğendiğim veya işime yarayan uygulamalar olarak aşağıdakileri yazabilirim.

  1. SSK Hizmet Dökümü: Sosyal Güvenlik Kurumunun web sitesinden aldığımız bu dökümü buradan da alabiliyoruz.
  2. Vatandaş Bilgi Sistemi: Ortaokulda aldığımız Vatandaşlık dersi müfredatını andıran bölümlere göre bilgiler

Sayılan hizmetlerden bazıları da geliştirme aşamasında, bazılarının sayfasıda boş çıkıyor.

Uzun bir liste yazamadım maalesef.

Sitedeki hizmetlerden bazıları Internet Explorer dışındaki tarayıcılarda çalışmıyor. Linux, Macintosh vb işletim sistemi kullananlar ile Internet Explorer dışındaki tarayıcıları tercih edenler “TCDD e-Bilet İşlemleri” menüsünü kullanamayacaklar. Bu bir sıradan sade vatandaş problemi değil. Ülkemizde şu anda Microsoft İşletim Sistemi kullanmayanlar azınlık olarak kabul gördüğünden 🙂 onlara yönelik biraz ihmal söz konusu. Ne de olsa sade vatandaş Windows kullanıyor. Bu belkide TCDD’den kaynaklanıyordur. E-devlet portalımızdan kaynaklanmıyordur. O durumda da TCDD’nin Internet Explorer kullananlar dışındakileri görmezden gelmesi durumu söz konusu. İsminde T.C. geçen bir kurumun web sitesinin ister Laz, ister Ermeni, ister Kürt olsun herkese aynı hizmeti eşit koşullarda ve en iyi şekilde vermek mecburiyeti olduğu gibi, ister Firefox, ister Safari, ister Chrome, ister Opera kullanan bütün vatandaşlarına ulaştırması da şarttır.

Sitede hizmetlerle ilgili detaylı “sıkça sorulanlar” sayfaları olmasını beklerdim, ama tek “sıkça sorulanlar” sayfası portal hakkında hazırlanmış.

Yapmak istediği işe göre vatandaşı ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendiren bir sihirbaz olsaydı çok işe yarardı. Sitenin ziyaretçi kitlesinin Windows kullanan vatandaşlarımızdan oluştuğu, Windows kullanan vatandaşlarımızın da herşeyi sihirbazlarla yaptığı düşünülürse sitede yer alacak sihirbazların ne kadar işe yarayacağı ortaya çıkar. Adım adım yapılması gerekenleri gösteren bir sihirbaz.

Neticede olumsuz bir resim çizmek istemiyorum. Hiç yoktan bir yola girdik. Online olarak alabileceğimiz hizmetler var ve bunlar umut ederim ki giderek artacaktır.

Siteyi kullanmak isteyenler başlangıç aşaması için şifre alma sıkıntısı yaşayabilirler. Şifrenizi PTT’lerden alabiliyorsunuz. Ya da Mobil İmza veya e-imza ile oluşturabiliyorsunuz. İmza sürecindeki sıkıntının sebebi taahhütname imzalamanız. Sitede yapacağınız işlemlerle ilgili yasal yükümlülüğü kabul ettiğinizi söyleyen taahhütnameyi imzalayıp PTT’lerden şifrenizi alıyorsunuz. Eğer elektronik imzanız veya mobil imzanız varsa siteye ilk girişi bunlarla yapıp, şartnameyi kabul edip portal şifrenizi alabiliyorsunuz. E-imza ve mobil imza sahiplerine yönelik bu uygulama övgüye değer olmuş yoksa e-devlet mantığına aykırı bir portal olurdu.

İyisiyle, kötüsüyle, artılarıyla, eksileriyle aramıza hoşgeldin e-devlet portalı. Hepimiz için hayırlı olması dileğiyle

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın