2007 sınav takvimim hayli yoğun

Nedir bu sınavlardan çektiğimiz, okul hayatı boyunca sınav, iş hayatı boyunca sınav.. ÖSS’ye hazırlanan kardeşlerime söylüyorum, maalesef ÖSS’yi kazanmakla her şey bitmiyor, hatta lisans diplomasını aldığınız zaman bile kurtulamıyorsunuz onlardan.. Hayatın sınavlarını dışarda bırakıyorum, nedir bu benim çektiğim sınavlardan testlerden..

27.07.2007’ye kadar 7 adet sınava giriyorum, 2 Windows Security, 2 Sql, 2 Exchange ve 1 adet CCNA sınavları.. Sertifikasyonlar iş hayatımızın olmazsa olmazları, sertifikasyonlar olmadan da oluyor ama onlarla bir başka oluyor. Exchange ve Sql pek zorlamayacak gibi ama Security konuları Türkiye’miz için biraz afaki kalıyor, çoğu şirketin bilgi işlem alt yapısında Security tabanlı tasarımların deploy edildiğini söylemek mümkün değil.. Genelde implemantasyon tasarımdan önce geldiği için güvenlik kaygısı taşınmadan yazılmış programlara ilave olarak güvenli bir şekilde planlanmamış ağlar görüyorsunuz bolca.. Açıklar sistem yöneticileri tarafından görülebiliyor, ancak kimse kapatmakla uğraşmıyor, kapatmakla uğraşırsanız sorun çıkması olası bir ağ ve sonuçta daha çok çalışması gereken bilgi teknolojileri bölümü yetkilileri görüyorsunuz.

Türkiye’mizde henüz Bilgi Teknolojileri alt yapısının oluşmadığını, yeterli sayıda teknik profesyonel olmadığını ve alaylı bilgi işlemcilerin dikkate değer bir çoğunlukta olduğunu düşünürsek bunlar normal..

Benim için Nisan Sql, Mayıs Güvenlik ve Haziran’da Exchange Server ayı olacak, Temmuz’da Cisco Certified Network Associate (Cisco Sertikalı Ağ İşbirlikçisi diye çeviriyor bazıları) ayı. Hadi bakalım.. Bu sınavlardan sonra Linux sertifikasyonları başlıyor, sertifkasyon sınavları bitmeyecek yani..

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın