Güle güle 2008, hoşgeldin 2009

Hoşgeldin 2009Bir yılı bitirmemize ramak kaldı. Geçen yılın muhasebesini yaparak 2009 planlarını yapmak için son 2 gün. İyisiyle kötüsüyle bir yılı geride bıraktık. Bu yılda gerçekleştiremediğimiz işler umut olarak 2009’a kaldı, ve birde ayrıca 2009 yılından beklentilerimiz var.

Yeniden başlangıçlar için uygun bir zaman dilimindeyiz değil mi? Kötü alışkanlıkları bırakmak, güzel alışkanlıklara başlamak, hayatımızın sonraki safhaları için sağlam temeller atmak yılbaşlarında hep akla gelir. Sonra yaşamın yoğunluğu alır bizi götürür, o yıla nasıl girdiğimizi, nasıl geçirdiğimizi bilmeden bir bakarız yıl bitmiş. Bu senaryoyu yaşadık, bir daha yaşayacağız. Şöyle geriye dönüp baktığımda kendi hayatımda değişen çok şey görüyorum ama kilometre taşı olarak sınıflandırabileceğim, hayatımın dönüm noktası diyebileceğim gelişmeler yok.

2008 yılına nasıl girmiş isem 2009’a da aynı şekilde girecek gibiyim. Geçen yıldan aldığım derslerle ve kendi kontrolümde veya etki altında olarak 2009 yılında dönüm noktalarına girebilmeyi umut ediyorum. Nasıl yapacağım bilemiyorum ama 2009 yılında hem günü yaşamayı hem de planlı yaşamayı başarabilmeyi düşlüyorum. Daha sonra neden yapmadım, yapsam ne kaybederdim gibi düşüncelere daha az kapılmamak adına garantici tutumu biraz macera alır düzeye ya da kıvamında olan düzeye çekmeye çalışacağım.

Neyse yaptığım kişisel mizanlar, gelir-gider karşılaştırmaları, yapılan hatalar ve eksiklikler cetveli sonrasında 2009 yılını sonuna kadar sömürmeyi başarmış olduğum bir 31 Aralık 2009 beni çok mutlu edecek.

2008 yılı eğitim etkinliklerim:
– BT Eğitim ya da BNTPRO Redhat Linux Sistem Yöneticiliği eğitimi
– Başlayan ama devam etmeyen bir uzaktan eğitim serüveni
– Microsoft Türkiye’de düzenlenen Windows 2008 tanıtım semineri
– Bilgeadam tarafından verilen bir haftalık Sql 2008 destekli özel Sql eğitimi
– Sonuç: zayıf

2008 yılında okuduğum edebi eserler:
– Kendime yuh diyorum, bir insan hiç mi Roman okumaz, 2009 hedefim her ay en az bir Roman okumak ve okuduğum bu romanlarla ilgili siteye özet ve denemeler yazmak
– Kendimi buradan afişe ediyorum, bütün yuhalamaları kabul ediyorum.

2008 yılında okuduğum mesleki yayınlar ve aboneliklerim:
– Aylık dergiler: Chip, Pc Net, Byte, Windows IT Pro, iSeries Magazine
– Online aboneliklerim: Windows IT Pro network, iSeries Network
– Bunlar dışında başlayıp bitirmediğim ve bitiremediğim için buraya yazamadığım bilumum kitap.
– Sonuç: zayıf

2008 yılında katıldığım sosyal aktiviteler:
Maalesef, ne yazık ki sosyal bir insan değilim ve olamıyorum. Asosyalim ben asosyal. Sosyal aktiviteler olarak yazabileceklerim: evde sinema, sinemada sinema, dışarıda arkadaşlara beraber yemek, sayılı kereler yaşanan bowling mağlubiyetleri, sayılabilir sayıda bir kere bilardo maçı, dışarıda futbol maçı seyretme.. Sonuç: the truth is that i am an asocial man. Karne notu: zayıf

2008 yılı sivil toplum ve toplumsal dayanışma faaliyetleri:
– Bir yerel derneğin web sitesini idare etmek
– Bir kaç arkadaşa teknik konularda danışmanlık ve zoraki destek 🙂
– Devam edip etmediğini bilmediğim TEMA üyeliğim
– Kendi kendine nükleer enerji protestoları
– Bir kaç yardım kuruluşuna SMS ile destek. Bu yardım kuruluşlarından bir de Dener Feneri, keşke göndermese miydim dediğim olmadı, “iyilik yap çöpe at”, ama takip et diyorum. İnşallah bu yardımlar muhtaç birilerine ulaşmıştır.
– Sonuç burada da karne zayıf..

Ailenin beklentilerini karşılama:
Aile büyüklerinin geçme notuna etki edecek en büyük beklentileri geçmediğinden sınıfta kaldı. 2008 tekrar edilecek. Sınıfta kalma kaldırıldığı için 2009’dan devam edecek. Beraber gezme konusundaki taleplerini karşılayamadığım, tiyatro, sinema, alışveriş merkezi gezilerini sürekli ertelediğim ve bunu 2009’da nasıl yapacağımı bilmediğim minik kardeşimden kocaman bir af diliyorum. 2009’da bu saldırıları nasıl savuştururum, bilmiyorum, planlarını yapıyorum 🙂 Asker dönüşü ekonomik krize denk gelen biraderime 2009 yılında zevkle, şevkle çalışabileceği bir iş diliyor ve onlar için dua ediyorum. Anneme ve babama bana halen katlanmaya devam ettikleri (edecekleri için kocaman teşekkür ediyor, hiç yapmam ama sanal öpücükler, sanal sarılmalar gönderiyorum)

Akrabaların, dostların, arkadaşların beklentilerini karşılama:
Bu konuda herhangi bir şikayet yok. Bazılarının taleplerini karşıladım. Bilmeden kırdığım, rahatsız ettiğim dostlarımdan özür diliyor ve helallik istiyorum 🙂

İş arkadaşlarımın beklentilerini karşılama:
Ailemden sonra zamanımın en çok kısmını geçirdiğim arkadaşlarımdan 2008 yılı için kocaman bir af diliyorum. Umarım bilmeden kalplerini kırmamışımdır. Yerli yersiz yaptığım psikolojik saldırıların şakacıktan olduğunu biliyorsunuz değil mi? Burçtan kaynaklanan bu rahatsız edici tutumumu bağışlarsınız artık.. Tamam siz de bana saldırabilirsiniz 🙂

2008’in muhasebesi şeklinde geçen bu yazıya 2009 planlarını ve beklentilerini yetiştiremediğim için yazamıyorum. Onları buraya yazıp 70 milyonun bak 2009 başında bunları bunları yapacam deyip hiçbirini yapmadın deyip bana sataşmasını önlemek için yazmama ihtimalini aklımdan geçiriyorum. Ama en azından kendim için yazmam lazım değil mi..

Her neyse bundan önceki bütün satırlar benle ilgili idi. Her ne sebeple olursa olsun bu siteyi ve bu yazıyı göz ucuyla da olsa okuyan herkese 2008 için geçmiş olsun, boş verin, takmayın kafanıza; 2009 içinde her şey gönlünüzce olsun diyorum. İnşallah hayat size 2009’da ve sonraki yıllarınızda umduğunuzdan daha fazla başarı, mutluluk, sevgi, sevgili, dost, dostluk, arkadaş, arkadaşlık, huzur, barış vb verir.

2009’a kadar başka yazılar yazmam mümkün ama ben yine de söyleyim. O kötü espriyi yapayım: seneye görüşürüz 🙂

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Güle güle 2008, hoşgeldin 2009” için bir yorum

  1. ” Her ne sebeple olursa olsun bu siteyi ve bu yazıyı göz ucuyla da olsa okuyan herkese 2008 için geçmiş olsun, boş verin, takmayın kafanıza; 2009 içinde her şey gönlünüzce olsun diyorum. İnşallah hayat size 2009′da ve sonraki yıllarınızda umduğunuzdan daha fazla başarı, mutluluk, sevgi, sevgili, dost, dostluk, arkadaş, arkadaşlık, huzur, barış vb verir.”
    valla bize daha güzelini yazacak birşey bırakmamıssın. Makalenin son bölümünü kopyalayıp, bende seninle aynı fikirde olduğum kanısındayım. Kafama taksam yada takmasamda 2008 geride bırakıyorum ve 2009`da neler olacak düşüncesi şimdiden kafama takılmaya başladı.
    Ama yinede:
    Tüm insanlığa,2008’de yaşanaları unutup, 2009’da mutluluk ve barış getirmesi tek dileğim.
    cemoDayı

Bir Cevap Yazın