Gereksiz windows sistem servisleri

Durun hemen kızmayın bu adam nasıl oluyor da windows sistem servislerine (hizmetler) gereksiz diyor demeyin.. Herkesin bilgisayarı kullanım amacı, donanımı, porgramları vs farklı. Microsoft Windows’u her derde deva kolay anlaşılır ve kullanılır bir işletim sistemi olarak tasarlamış. Her derde deva demek sizin ihtiyacınız olmayan konularda da size ilaç satıyor yani paranızı ve zamanınızı götürüyor demektir. İşte buna dur demek için bazı sistem servislerini kapatmanız mümkün.

Bu servisler neler mi sizce “Çalarken dinlet” servisi dersem ne yaparsınız? İğrenç bir espri dememek için kendinizi zorlamayın, işte ben diyorum. İğrenç bir espriydi Savaş, hiç yakıştı mı sana..

Burada yaptığımız ayarlar size ne kadar kazandırdı öğrenmek isterseniz görev çubuğunu sağ tıklayıp görev yöneticisi > performans kısmındaki değerleri bir yere not edip karşılaştırabilirsiniz. Vaatlerim disk performansınız, grafik işlemleri performansınız, bellek performansınız vb artacak ama ne kadar artacağına dair ipucu vermiyorum.

Bu aralar çok geyik muhabbeti yapan laf uzatan biri oldum galiba.. Neyse konumuza dönelim:

  1. Akıllı kart: Türkiye’de hangi ev kullanıcısı ya da ofis kullanıcısı sisteme akıllı kart ile oturum açıyor veya akıllı kart gerektiren kimlik doğrulama yöntemleri kullanılıyor? Ev kullanıcıları için güvenli bir şekilde iptal edilebilecek bir servis. Çok korkuyorsanız başlangıcını manuele (elle) getirebilirsiniz.
  2. TCP/IP netbios yardımcısı: Tek pc’li ortamlar için kesinlikle gereksiz. Ağ ortamı dosya paylaşımı vs olan ortamlarda isteğe bağlı, netbios üzerinden çalışan uygulamaların olmazsa olmaz olduğu ortamlarda vazgeçilmez servistir kendileri. Bir zamanların ve halen Windows’un en çok açık veren kanadı olma ünvanını elinde tutan netbios desteğini iptal eden ev kullanıcıları pişman olmayacaklardır.
  3. Kesintisiz güç kaynağı: Güç kaynağı görmeyenleriniz vardır belkide. Bilgisayar ile profesyonel uğraşanlar, bilgi işlemciler ve meraklılar dışında ups kullanan bir kullanıcı düşünemiyorum. Evet Türkiye gibi bir standart yakalayamamış şehir şebekelerinin olduğu bir ortamda olması gereken bir cihaz ama biz Türkler kullanmıyoruz işte. Onun için ne yapıyoruz: başlat > çalıştır > kesintisiz güç kaynağı > çift tıklayıp başlangıç seçeneğini “devre dışına” veya Aman Allahım ben ne yapıyorum diyorsak “elle” konumuna getiriyoruz. Evet bilgisayarınızın hızlandığını farkediyorsunuz değil mi? Durun, sabırsızlanmayın ancak bir sonraki sistem açılışında fark edebilirsiniz.
  4. Uzaktan kayıt defteri: Maksuz Türkçelerini yazmıyorum 🙂 Kendim de İngilizcelerina alıştığım için servis isimlerinin yazarken komiğime gitmiyor değil. Bu servis ne işe yarar? Uzaktan bilgisayarınızın ayarlarının değiştirilebilmesine alet olan servis bu işte. İşyerindeyseniz ve bilgisayarlardan sorumlu birileri varsa bu servisi iptal ederek dikkatlerini çekebilirsiniz çünkü dikkatlerini çekmemeniz içten bile değil. Ama ev kullanıcısı iseniz güvenle iptal edebilirsiniz.
  5. Hata bildirim hizmeti – error reporting service: Bilgisayarınızda oluşan hatalar hakkında Microsoft’a geri bildirimde bulunmak istemiyor ve oluşan hatalarla ilgili rapor gönderme ekranından genellikle hayırı tıklıyorsanız güvenle kapatabileceğiniz bir serviste budur.
  6. Kablosuz sıfır yapılandırma: Kablosuz iletişimle alakanız yoksa kapatabilirsiniz. Mesela kablosuz adsl modem ile internete bağlanıyorsanız açık kalması gereken bir servis.
  7. Pano defteri: Kopyala / yapıştır olayında panoya kopyaladığınız bilgiler ağ üzerindekilerde görsün istemiyorsanız güvenle kapatabilirsiniz.
  8. Diğerini de siz önerin artık, yoruldum yaz yaz nereye kadar?

Burada yaptığınız ayarlardan nasıl geri dönüş yapabilirim diye sorarsanız önceki yazıya bir göz atmanızı öneririm.

Başlangıç konfigürasyonu ile oynamak istemiyorum fazla kaynağa ihtiyacım olmadığı bir zaman bu servisleri tek tıklamayla geçici olarak nasıl durdururum derseniz batch file yani toplu iş dosyası ile yapabilirsiniz derim.

NET STOP "Error Reporting Service"
NET STOP "FTP Publishing Service"
NET STOP "IIS Admin"
NET STOP "Messenger"
ÂÂ

komutlarını içeren bir toplu iş ya da komut (cmd uzantılı) dosyası ile işinizi çözebilirsiniz.
Format:

net  start “servisin kısa adı ya da görüntü adı”
net stop “servisin kısa adı ya da görüntü adı”

şeklinde.

Hadi kolay gelsin. Daha performanslı bilgisayarlara sahip olacağınız günler dileğiyle.

Burada yazdıklarıma benzer ipuçlarını bulabileceğiniz bir site var, işte adresi: www.tech-recipes.com

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın