Sql ile Turkcell Süperlig simülasyonu

Sql ile süperlig simülasyonu: temporary table, trigger, stored procedure kullanımı örnek

Sql ile yapabileceklerinizin sınırı sizinle başlıyor sizinle bitiyor. Buradaki örneğin amacı Süperlig puan durumu tablosundan yola çıkarak maçları, fikstürü oluşturmak, maçları rasgele skorlarla oynatmak, rastgele skorlara uygun şekilde puan cetvelini güncellemek. Okumaya devam et “Sql ile Turkcell Süperlig simülasyonu”

Nedir bu ncomputing..

Thin client’tın veliahtı çıktı.. Ncomputing yararlı mı, yararsız mı.. Gerçek mi yanlış mı sizi yönlendirmek istemiyorum. Daha önceleri kulak aşinalığım olan Cebit Euroasia 2007’de standını ziyaret ettiğim ve ilk duyduğunuz da kesin ilginizi çekecek bir teknoloji.

Thin client’tın veliahtı çıktı.. Ncomputing yararlı mı, yararsız mı.. Gerçek mi yanlış mı sizi yönlendirmek istemiyorum. Daha önceleri kulak aşinalığım olan Cebit Euroasia 2007’de standını ziyaret ettiğim ve ilk duyduğunuz da kesin ilginizi çekecek bir teknoloji. Sloganı ne mi 1 Windows XP yüklü bilgisayar = 10 kullanıcı veya 1 windows server işletim sistemi yüklü bilgisayar + maks 30 x kullanıcı lisansı = maks 30 kullanıcı. Windows XP ve Windows sunucu işletim sisteminde terminal server lisansı almadan bilgisayarı birden çok kullanıcıya aynı ince istemci teknolojisindeki gibi paylaştırıyorsunuz.
Okumaya devam et “Nedir bu ncomputing..”

Sunucu tabanlı bilgi işlem – server based computing

Client ServerSunucu tabanlı bilgi işlem sürekli lafı edilen ama uygulamada pek karşılaşmadığımız bir bilgi işlem alt yapısını ifade eder. Kullanıcı belgeleri, programlar gibi bilgiler merkezi bir sunucuda tutulur. İstemci tarafında akıllı terminaller olabileceği gibi genelde aptal terminaller bulunur. En klasik tanımıyla işletim sistemi, sabit disk, bellek gibi bileşenleri bir pc veya workstation’a nazaran hiç yok denilecek seviyede içeren istemci donanımlar yer alır. Bu istemci donanımlara ince istemci ya da thin client denilir. Bu durumda normal bir ev kullanıcısının evinde yer alan bilgisayarın kalın istemci olduğunu söyleyebiliriz. 🙂

Sunucu bazlı bilgi işlem popülerdir. Hep konuşulur, bir kısım hemen karşı çıkar, bir kısım ise fanatik savunucudur. Her şeyde olduğu gibi sunucu bazlı bilgi işlem modelinin geçtiği ve geçmediği yapılar söz konusudur. Okumaya devam et “Sunucu tabanlı bilgi işlem – server based computing”