Winamp kullanıcı hesap denetimi (uac) hatası çözümü


Hala benim gibi Winamp kullananlar var mı bilmiyorum ama ben kullanmaya devam ediyorum. Malumunuzdur Vista’dan beri Windows’larda UAC (Kullanıcı Hesap Denetimi) diye bir özellik var. Bu özellik haberiniz olmadan bilgisayarınızdaki yazılımların sistemsel değişiklikler yapmasının önüne geçmek için konulmuş bir özellik. Bu özellik Winamp başlangıcında sıkıntı oluşturabiliyor. Winamp’ın bir şeyleri değiştirmek istediğini, izin verip vermediğimizi soruyor. Her Winamp başlangıcında ortaya çıkan bu sorunu iki şekilde çözebilirsiniz.

Devamını oku…

Etki alanını SBS 2003’ten Windows 2003’e dönüştürme

Microsoft’un küçük ve orta ölçekli işletmelerin bilgi teknolojisi ihtiyaçları için geliştirdiği hepsi birarada (all-in-one ya da unified) ürünü Small Business Server belli bir süre sonra lisans sınırlaması yüzünden sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Bilgisayar ya da kullanıcı sayısı artması sebebi ile SBS hayatınızı zorlaştırıyor olabilir. Kullanıcı ya da pc limiti her SBS versiyonunda değiştiği için bir sayı vermek pek anlamlı değil.

Devamını oku…

Windows Xp aktivasyonunu yedeklemek

Bilgisayarlarımızı satın aldığımız zaman Windows XP’miz yüklü geliyor. Acrobat Reader, Flash Player, Winzip benzeri programlar artık neredeyse hazır geliyor. Sonradan Office gibi programları yüklemek gerekiyor. Buraya kadar bilindik senaryo. Daha sonrası herhangi bir nedenle bilgisayara format atmak gerekebiliyor. Kurtarma seçimiyle yeniden Windows XP kurulumu nedense pek tercih edilmiyor.

Format sonrası sıfırdan Windows XP kurulumu demek yeniden Windows Aktivasyonu demek. Virüs yüzünden olsun, kurcalama yüzünden olsun, elektrik kesintisi vb diğer yanlış kullanmalar yüzünden olsun yeniden Windows kurulma olaylarının yaşandığı ülkemizde aktivasyon limitinin aşıldığı ve Microsoft’un arandığı durumlar çok fazla. Bu aktivasyon işiyle ilgili bir kolaylık olduğunu biliyor muydunuz? Çok fazla donanım değişikliği olmayan temiz kurulumlarda önceki aktivasyon dosyaları yedeklenerek yeni aktivasyonun önüne geçilebiliyor. Yapılması gerekenler:

Devamını oku…

Windows 2003 Service Pack 2 yayınlandı

Windows Server 2003 SP2 12 Mart 2007 tarihinde yayınlandı. Bu servis paketi Microsoft tarafından daha önce çıkan yamaları, performans ve güvenilirlik geliştirmelerini içeren standart bir servis paketi olarak lanse edildi. SP2 de sunucu işletim sistemini grafik arayüzden yönetmemimizi sağlayan Microsoft Management Console (MMC) ‘un 3.0 versiyonu var. MMC 3.0’da ne var derseniz program geliştiricilerine yönelik değişiklikler var. .Net Framework ile MMC snap-ini tasarlanabilecek. Hata ayıklama yetenekleri geliştirilmiş.

İstemcilere toplu ve uzaktan Windows kurabilmemize sağlayan Remote Installation Services (Uzaktan Kurulum Servisleri) aracı isim değiştirdi desem hemen kızarlar bana ama ilk göze çarpan değişiklik isminde.

Devamını oku…

Windows diskinde boş alanı artırmak isteyenler

Artık bu yazıda bahsi geçen sorunu oluşturan durumlar eskisi kadar ortaya çıkmasa da belki bir gün ihtiyacınız olur dedim. Benim başıma geldi, windows yüklü disk bölümümde boş alan sıkıntısı oluştu, yer açmam gerekti. Aşağıdaki adımları uyguladım, geçici bir süre, disk terfisine kadar idare ettim.

  1. Sistem klasöründeki servicepackfiles klasörü boyutu şişmişse,
    Maalesef bu klasör için yapılacak bir şey yok, gerekli bir klasör, bu klasörü silmemek en iyisi
    Ama eğer temiz kurulumdan sonra i386 klasörünü bilgisayara kopyalamış ve registry ile yerini windows’a söylemiş iseniz büyük ihtimalle \windows\servicepackfiles klasörü oluşmaz, oluşursa silebilirsiniz.

Devamını oku…