Joomla jargonu – Joomlaca

Jargon nedir? Her uygulamanın, her bilimin ya da her insanın kendine has bir dili vardır. Kelimelerin uygulamadan uygulamaya, alandan alana, meslekten mesleğe gösterdiği değişimleri biz tıp terimleri, bilgisayar terimleri vb olarak adlandırırız. İşte içerik yönetim sistemleri (CMS) arasında da kelimelerin farklı anlamlar taşıyabilmesini Joomla terimleri, Phpnuke terimleri, PostNuke terimleri vb özelinde cms jargonu olarak görebiliriz.

Joomla web işleri ile uğraşanlarca malumdur, en popüler içerik yönetim sistemi betiklerinden (2 dakikada iş gören web siteler hazırlamanızı sağlayan küçük web programları) biridir. Takdiri hak eden tema ve eklenti desteği sayesinde bayağı popüler bir içerik yönetim sistemi (content management system) olan Joomla halen ücretsizdir.

Okumaya devam et “Joomla jargonu – Joomlaca”

WordPress güncellemeleri

Öncelikle internet gezginlerinin kolaylıkla internet günlüklerine sahip olabilmelerine olanak sağlayan wordpress içerik yönetim sistemine ve yapımcılarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Sonra da net günlükleri hakkında bu olaya girmeyi düşünenler için fikirlerimi yazıyorum.

Okumaya devam et “WordPress güncellemeleri”

Phpnuke forumu bbtonuke için rss oluşturucusu

Phpnuke sitenize ait foruma yazılanların rss haber okuyucuları ile takip edilebilmesini veya başka sitelerin rss feed bölümlerinde görüntülenmesi mümkün.

http://www.karakas-online.de/phpnuke/rdf-nuke.tar konumundan indirdiğiniz arşiv dosyası içindeki dosyayı phpnuke ana dizininize kopyalayın. Daha sı mı hepsi o kadar..

Sonrası sitenizde uygun bir bölümde forum rss beslemenizi duyurmak. Bu dosya sayesinde siteniz forumlarına yazılanları başka sitelerinde yayınlamasına olanak sağlamış oluyorsunuz.