Erfelek Tatlıca Şelaleleri gezisi

Erfelek Tatlıca Şelaleleri ÖnizlemeEvet bir Erfelekli olarak geçte olsa Tatlıca Şelalelerini görebildim. Görerken benim gibi görmeyen diğerleri için birkaç fotoğraf çekmeyi de unutmadım. Şelalelere ulaştıktan sonraki kısım güzel ve eğlenceli. Ancak şelalelere ulaşım berbat. Yollar çok kötü. Azami 10 km ile gitmeniz gereken DSİ Erfelek Barajı manzaralı yollar var. 2005 yılında işletmesi Erfelek Belediyesi’ne devredilen Tatlıca Takım Şelalelerine yol yapılması için henüz yeterli vakit geçmemiş anlaşılan. Yaklaşık 4 yıldır yolun taslağı üstünde çalışılmış sanki. Belki yol yapalım mı yapmayalım mı diye düşünmüşler. Eğer gidecekseniz safari araçları ile ya da maganda cipleri ile gitmenizi tavsiye ederim.

Gidiş dönüşün çile olması dışında güzel olan kısma daha çok cümle sarfetmeliyim. Vardıktan sonrası yaşanan şelale deneyimi güzel. Sakın kaynağa varmadan turu tamamlamayın, çok şey kaybedersiniz. Ciğerlerinize temiz hava depolaya depolaya bütün engelleri aşıp, bütün şelalaleri tırmanıp sona kadar gidin. Güzellikleri sonuna kadar görün. Kaynaktaki buz gibi yayık ayranından da içmeyi unutmayın.

Biz 4 kişi olarak gezdik. Tek başına gitmektense kalabalık gitmeyi tercih edebilirsiniz. Mesafe kısa olmadığından sohbet etmeye bolca vakit oluyor. Kaynağa ulaşan iki yol var biri şelale içinden, diğeri de şelale kenarındaki patika. Patikadan çıktığınızda şelaleleri göremeyebilirsiniz. Onun için zorluklara katlanıp şelale içinden, biraz askeri eğitim misali engelleri aşarak çıkmanız, kaynakta oturup biraz dinlenmeniz, “içmeyenin kaynanası ölsün” denilen buz gibi yayık ayranından içmeniz ve kenardaki patika yoldan dönmeniz şahsi önerim. Deneyin pişman olmayacaksınız.

Benim gibi bu tarz faaliyetlerde pek bulunmayan birisi iseniz fiyatlar biraz fazla gelebilir. Böyle bir yakınma olmaması için Erfelek pazarından hormonsuz doğal gıdalar alarak şelalelerin önünde piknik yapabilirsiniz.

Eğer kanı fokur fokur kaynayan, ne yapacağını bilemeyen bir genç iseniz buz gibi sularla dolu şelale su birikintilerine atlama yapabilirsiniz.

[flickr-gallery mode="photoset" photoset="72157621999895114"]

Bu arada 2009 tatilini ikiye bölmediğim, yaklaşık bir bütüm gibi kullandığım için bayağı bir deşarj olduğumu söyleyebilirim. 24 Ağustos’a kadar dinlenmeye, yenilenmeye devam.

Bu arada fotoğraflar kardeşim Dilek ve benim tarafımdan amatöründe amatörü bir fotoğraf makinesi ile çekilmiştir. Eğer güzel bulmaz iseniz şelaleleri değilde bizim fotoğraf makinelerimiz suçludur.

Ayrıca bu güzel mekana ulaşımı kolaylaştırmayan Erfelek Belediyesi yetkililerine buradan teşekkürlerimizi iletiyorum. Resmen şelalelere varana kadar otoyol aracı ile zorunlu safari yaptık.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın