Ekran kartınızın özelliklerini öğrenin – GPU-Z

GPU-Z isimli ufacık bir program ile ekran kartınız ve grafik işlemciniz hakkındaki bütün bilgileri öğrenebilirsiniz. Bu bilgileri doğru aygıt sürücüsünü temin etmek ve sürücünüzü güncel tutmak için kullanabilirsiniz.

Malumunuz üzere günümüzün yaygın (!) ve sorunlu (?) işletim sistemi Vista için güncel sürücü çok önemli.  Neden mi derseniz bir kısım oyun Vista’da düzgün çalışmıyor. Bu oyunların düzgün çalışması için yapılabileceklerden bir tanesi güncel ekran kartı sürücüsü kullanmaktır.

Diğer yöntemler ise :

  • Vista’ya DirectX 9 yüklemek (sorun çıkartabilir, vazgeçemediğiniz bir oyun söz konusuysa deneyin)
  • Oyunu Windows XP uyumluluk modunda çalıştırabilirsiniz.
  • Oyunun Vista ile ilgili sorun giderme gibi bir güncelleme paketi çıkmışsa onu indirip kurabilirsiniz. Bu işlemi uygulayabilmeniz için oyunun lisanslı olması şiddetle önerilir, aksi halde yama yüklenemez. Oyun güncellemelerini google arama motorunda “game updates”, “oyun güncellemeleri” gibi kelimeleri oyun adı ile birlikte aratıp bulabilirsiniz. Oyun güncellemesini oyunun üretici firmasının web sitesinden indirmeniz sizi malum bazı tehlikelerden koruyacaktır.

Chip dergisi forumlarında bu konu ile ilgili faydalı bir başlık var. Oradan devam edebilirsiniz. Bu arada Chip forumlarına üye olmanızı tavsiye ederim, problemlerinize sizin anlayabileceğiniz dilden çözümler önerecek binlerce Türk teknoloji takipçileri göreceksiniz orada.

Kaynaklar:

  1. Chip Online Forumları
  2. Recep Baltaş

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın