Darbe ya da darbe girişimi yaşamak ne hissettiriyor?

Bu ülkenin kaderi sanırım darbe ya da darbe girişimi yaşamak. Yaşanan olayların düşündürdükleri:

  1. Darbeyle kurtuluş gelmez. En kötü siyasi yönetim darbe yönetiminden iyi olsa gerek.
  2. Darbeler durup dururken olmaz. Darbe olan ülkelerde darbeciler durup dururken darbe yapmazlar, yapmamışlardır. Darbeye zemin hazırlayan bir ortam ve ortamı hazırlayanlar söz konusudur. Ülkemizdeki darbe girişiminin tek kabahatlisi tek başına ne TSK, ne bir kısım rütbeli asker, ne de diğer devlet kuruluşlarıdır. Ana sorumlu siyasi yönetimler ve yöneticilerdir, onların siyasi rant peşindeki karar ve uygulamaları ülkeleri kaoslara ve darbelere sürükler.
  3. Tüm protestolara sızan terör gruplarının darbe girişimini protesto eden halkın arasına karışacağını da görmek zor değildir. Aranızdaki gizli teröristlere, ülkeye zarar vermek isteyenlere karşı tetikte olun, provakasyoncuların gazına gelmeyin.
  4. Üstüne itaat etmezse emre itaatsizlik, etse vatana ihanet ikileminde olan er ve erata insanlık dışı muamele gerçekleştiren vatansızları anlamak mümkün değil. Asker vicdanının sesine kulak vermese ne tankın üstüne çıkılabilir ne de askerin önünde durulabilir?
  5. Olayların senaryo olması, tiyatro olması ihtimali var mıdır, ihtimal vardır, olasılığı azdır ya da çoktur ancak vatandaşın, milletin tetikte olması, ülkeyi bu duruma düşüren herkesten vatandaşlık hakları ve görevleri nispetince hesap sorması gereklidir? 
  6. Ey Ordu bana neden böyle bir muamele oluşumunu engellemedin? Ey hükümet bu ortamı hazırlayacak ne yanlışlar yaptın? Nasıl düzelteceksin? Ey Meclis sana verdiğim yetkiyi böyle mi kullandın? Sana askeri vesayetle yönetilmek için mi yetki verdim? ….

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın