Çözülemeyen şifre: Dijital Kale – Dan Brown

Uzun süren uğraşlarım sonunda bu “teknoloji romanı” nı biterebildim. Şifrelemeler, algoritmalar, bilgisayarlar özel ilgi alanım olduğundan kitaptan büyük keyif aldım. Sürükleyici bir kitaptı. Şiddetle tavsiye edebileceğim bir roman. Sonunda aşk kazanıyor bunu da ipucu olarak belirteyim. 🙂

Vikipedi Alıntısı:

Dijital Kale, Dan Brown’ın 1996 yılında yazdığı ilk kitabıdır. Eşi Blythe Brown’dan yardım almadan yazdığı tek kitap olarak bilinir. Özgün adı Digital Fortress olan bu roman St.Martin Press matbaasında basılmıştır. Kısaca; teknolojik bir macera romanı olarak adlandırılabilir .

Kitabın konusu; sonsuz anahtar deneme yöntemi ile bile kırılamayacak bir şifreleme algoritmasının ortaya çıkması ve o ortaya çıkana kadar bildiğimiz en güçlü süper bilgisayardan bile binlerce kat hızlı bir şifre çözücüye sahip NSA’in bu durum karşısında yaptıklarını içeren bir romandır.

Başkahramanları “Susan Fletcher, David Becker, Ensei Tankado ve Trevor Strathmore”dır.Ara Karakterleri “Tokugen Numataka , Greg Hale Hulohot”tur Dan Brown’ın ilk eseri olmasına rağmen en ufak bir acemilik belirtisi yoktur. Dan Brown’ın dünyaya tanınmasını sağlayan ve 20’ye yakın dile çevrilen eseridir.Kurgusu çok iyi ve zekice planlanmış olup gelişen olaylar da bu doğrultu da insanı romanı okumaya teşvik etmektedir ve bir olay sonra ne olabileceği konusunda her zaman yanıltan ve şaşırtan bir romandır.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın