Vahşi Batıda geçen bir oyun – Call of Juarez

Son zamanlarda oynadığım zevkli oyunlardan bir tanesi Call Of Juarez. Her ne kadar bazı oyun eleştirmenlerimiz beğenmemiş olmasa da güzel bir oyun. Biraz İngilizce bilgisi gerektiriyor o kadar. Oyunda iki kahramanı oynuyorsunuz. Siz ve üvey amcanız. Oyunu gençler oynadığı için yaşlı karakterimizi başrole alamıyoruz maalesef.
Yıllar önce üvey amcanızla aranızda geçen kavgadan sonra uzun müddet uzaklarda yaşıyor ve bir gün geriye dönmeye karar veriyorsunuz. Başlangıçta silah vb hiçbir donanıma sahip değilsiniz, silah çalıp biraz talim yapıp kasabanızın yolunu tutuyorsunuz. Kasaba girişinde şerif size alaycı gözlerle bakıyor ve silahınızı atmadan kasabaya giremeyeceğinizi söylüyor, siz de denileni yapıp kasabaya giriyorsunuz. Kasaba da ilginç tehlikeli tipler var, sizin uzun zamandır görmeyen aile dostlarınız sizinle muhabbet ediyor. Derken eski kız arkadaşınızı görüyor ve konuşmak istiyorsunuz ama paranız olmadığı için konuşturulmuyor, onun yanına gizlice girmek zorunda kalıyorsunuz.

Görüşme sırasında kasaba girişinde teslim ettiğiniz silahın eksikliğini gidermek için kız arkadaşınız Suzy’nin silahını alıyor ve oradan kaçmak zorunda kalıyorsunuz. Derken zor zahmet evinize doğru yola çıkıyor ve eve yaklaşırken silah sesleri duyuyorsunuz. Vardığınızda gördükleriniz üvey babanız ve annenizin cesetleri ve duvara kanla yazılmış “Call of Juarez” metni. Buradan sonrası kısaca şöyle: olayı haber alan üvey amcanız olay yerine gidince sizi görüyor ve cinayeti sizin işlediğinizi zannediyor. Eski silahşor üvey amca son bölümlere kadar sizi kovalıyor.

Oyun iki karakter gözünden oynandığı için önce Billy sonrada Ray olarak bölümleri oynuyorsunuz. Her ikisinin de farklı özellikleri var, siz Kızılderili gibi atletik, hızlı, doğaya daha uyumlu olansınız, amca rolünüz ise usta silahşor bir rahip. Neyse sonlara doğru anlaşılan: annenizden size kalan bazı anılar ve bu anıların bir hazinenin yerini gösterdiği ve bunu bilen ailenizi katleden üçüncü bir kişi. Üvey amcanızda artık cinayeti sizin işlemediğinizi biliyor. Ve harbiden vuruyorsunuz ölmüyor, yumruğa dövüyorsunuz ölmüyor cinsten bir kötü adamı oyunun sonunda anca alt edebiliyorsunuz.

Oyunda farklı zorluk seviyeleri var, kolayda bitirdikten sonra zorda bitirmeyi de deneyebilirsiniz. Oyun sadece vurdu kırdı olarak gitmiyor Billy ile oynadığınız bölümler Kızılderili sınavı tarzında ilerliyor, dağa tırmanıyor, tavşan avlıyor, at çalıyor, atla olay yerinden hızla uzaklaşıyor, yine at üstünde uçurumdan karşıya atlıyor, kimseye çaktırmadan sessizce düşman arasından sızıyorsunuz. Zekanıza da iş düşmüyor değil tabii ki.. Western filmlerinden hoşlananlar denemeliler bence. Özellikle düello sahneleri için. 6′dan geriye sayılıyor, birde silahlar çekiliyor ve rakibinizi ilk siz vurmaya çalışıyorsunuz.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“Vahşi Batıda geçen bir oyun – Call of Juarez” üzerine 6 yorum

  1. Jubilemi yaptim, ama kulup baskani olarak arkadaslara bir sorayim. Yilbasi yogunlugu ve kis hava sartlari yuzunden maclar ikinci bir vakte kadar ertelenmis olabilir. Umarim, keyfin yerindedir. Ismaile selamlarimi ilet..

  2. Arkadaşım arkadaşım başarılı ama nereye kadar.. Sınırları nedir çercevesi nedir; neye gere standarttır başarı… Ben derim ki ilerleyelim ta kiiii kara gözükene kadar :))

Bir Cevap Yazın