Kasım 2007 gözdelerim

Byte ve Chip okuduğumu söylemiştim. İşte Byte dergisinden bazı seçmeler. İçeriği aynen paylaşmayacağım tabii ki, ayrıntı isteyenler paraya kıyıp bayilerin yolunu tutmalılar. Ucundan azıcık azıcık, dişimizin kovuğuna yetecek kadar..

Byte Kasım 2007 sayısı

 1. Fizwig.com
  Dinamik site yapmak isteyenler, ücretli bir hosting hizmeti almadan forum, günlük, portal vb siteler yükleyip öğrenmek isteyenler www.fizwig.com sitesini deneyebilirler. Ücretsiz hizmet ne kadar sürer, o konuda herhangi bir garanti beklemeyin. Yani denemeleriniz ve bireysel çalışmalarının için bahsi geçen siteyi kullanabilirsiniz.
 2. PC mi Mac mi? Hangisi daha iyi?
  PC ve Mac farklı donanım mimarileri ve farklı işletim sistemleri demek. Mac PC kadar yaygın değil malumunuzdur. Yaygın olmayan işletim sistemine yazılım desteği de diğerine nazaran geniş değildir. Yaygın olmayan işletim sistemi genellikle profesyonel amaçlarla kullanılır, dolayısıyla son kullanıcının en çok aradığı oyun desteği de diğerine nazaran iyi değil.. Anlayacağınız grafik işlemci performansı, bellek adresleme, 64 bit desteği vb konularda önde giden MAC, uygulama yazılımları, oyunlar, fiyat/performans vb kriterlerde bayağı geride kaldığından pazar payı bakımından PC ile rekabet edeceği günler yakın görünmüyor.
 3. İnternetin ucuz ve yaygın dosya deposu Rapidshare’in sırları
  Rapidshare nedir? Rapidshare.de ile Rapidshare.com aynı mıdır? Rapidshare adresini neden değiştirdi. Rapidshare sitesinin geçim kaynakları arasında Google Adsense dışında neler var? Rapidshare’e dosya nasıl yüklenir? Rapidshare’den dosya nasıl indirilir? Rapid Uploader programı ile dosya yüklemenin normal yüklemeye göre avantajları nelerdir? Rapidshare’den dosya indirirken ücretsiz veya ücretli hesap ne farkettiriyor? Download manager ile ücretsiz download neden yapılamıyor? Flashget ile rapidshare’den nasıl hızlı download yapılabilir? Kredi kartınızı kullanarak rapidshare ücretli hesap almak istemezseniz Rapidshare’in Türkiye’de anlaşmalı olduğu www.rapidpremiumtr.com sitesini kullanabilirsiniz.Rapidshare puanları ile ücretsiz abonelik uzatma nasıl yapılabilir? Rapidshare üyeliğinizi iki kez uzatırsanız 1 ay ücretsiz abonelik kazanabilirsiniz.Rapidshare bilindiği üzere arama imkanı sunmuyor. Telif hakkı vb nedenlerle kullanıcıların paylaştığı dosyalarda arama sakıncalı görülmüş. Buna karşılık Rapidshare ile alakası olmayan rapidshare link indeksleme siteleri kurulmuş. Belli başlıları olarak:
  – www.rapidreactor.net
  – www.rslinks.org
  – www.rapidsharelink.com
  – www.searchshared.com
  sayılabilir. Alternatifleri olarakta
  – www.filefactory.com
  – www.depositfiles.com
  – www.megashares.com
  – www.4shared.com
  – www.badongo.com
  – www.sendspace.com
  – www.uploading.com
  – www.mediafire.com
  siteleri verilebilir.
 4. Az bilinen Google hizmetleri
  Bazıları Google’ı sadece arama motoru ve mail servisi olarak biliyor ama Google’ın daha nice servisi var. Akademik, Hesaplar, Alerts, Base, Favori Sayfalar, Kitap Arama, Cheat Sheet, Code, Dizin, dMarc gibi nice servis. Servis sayısı bu kadar fazla olunca bir Google klavuzu veya yazısı şart oluyor tabii.
 5. MSN Messenger Hacking – Bölüm 2
  Ne kadar lüzumlu bir bölüm şüpheli ama msn hesabını korumak isteyenlerin işine yarayacak bilgiler olduğu kesin.
 6. En pratik HTML editörleri
  EzGenerator, Site Studio, Web Piston Site Builder, More Motion Web Express programları incelenmiş. Özelliklerinden bahsedilmiş. Yüklemeden önce seçim yapmak için işinize yarabilecek bir yazı olmuş.
 7. Linux makinenize uzaktan nasıl erişebilirsiniz?
  Linux yüklü bilgisayarınızı uzaktan yönetebilmek, bilgisayarınıza uzaktan bağlanabilmek için kullanabileceğiniz programlardan Secure Shell, Putty, WinSCP, RealVNC gibi program veya yollardan bahsedilmiş. Linux’a geçiş yapmış uzak bağlantıyı araştıranlar için güzel bir yazı.
 8. İncelenen yazılımlar
  Bitdefender Total Security 2008, WindowsBlinds 6.0, Pandora Recovery, Virtual Box 1.5.0 yazılımları hakkında notlar işinize yarayabilir.
 9. Office 2007 ucuzladı. Facebook kapış kapış gidiyor. Vista işletim sistemi pazarında daha yaygın olabilecek mi? Donanım piyasası ne alemde? 3G’ye ne kadar hazırız? Overclock işleminin detayları nelerdir? Modifiye arabalardan sonra modifiye bilgisayar kasaları.. Intel P35 yonga setleri ile neler yapabilecek? Joomla ile e-ticaret sitesi nasıl yapılır? Oyun incelemeleri, püf noktaları, Dr. F1 çözümleri gibi yazılar.

Byte Kasım sayısında bundan daha fazlası var tabii, ama bu başlıklar okunan bir Kasım sayısını hafıza yeniden filizlendirmede yeterli olur.


Burada Chip Kasım sayısı olacak.. Yakında 🙂

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın