beklenen sonuç – 2011 seçiminde vatandaş yine AKP dedi

Bunun pek yorumlanacak bir tarafı yok. Vatandaş demek ki mevcut hükümetten memnun, değişim istemiyor.  Memnun olmayanlar tercihlerini farklı partilerden yana kullandıkları için ya da sandık başına gitmedikleri için bir dönem daha ülkeyi AKP yönetecek. Vatandaşın tercihi bu yönde. Oyları nedeniyle kimseyi yadırgamaya ya da takdir etmeye gerek yok. Bundan sonra vatandaşın ortak paydası kazanan partinin vaatlerinin peşinde koşmak. İşte AKP’nin 2011 yılı seçim vaatleri:Kampanyanı adı- Türkiye hazır :

Hedef 2023 4 yılı değil Türkiye’nin 12 yılını planladık.. Türkiye’yi 100. yılına götürecek yol haritasını hazırladık demiş AKP’liler, ama vatandaş AKP’yi 2023 yılına kadar değil bir sonraki seçim dönemine kadar yetkilendirdi. Bu vaatleri 2023 olmadan nasıl takip edeceğiz o da ayrı bir mesele.

Genel olarak:
-Marka şehirler
-İleri demokrasi
-Güçlü Ekonomi
-Güçlü toplum
-Lider ülke

Özelde:
* 1 numaralı projemiz “yeni anayasa” projesidir
Bu dönem AKP’den toplumun en azından %75’ine hitap edecek bir anayasa bekliyoruz.

* Yeni anayasa demokratik ve katılımcı anlayışla hazırlanacak

* Kürt meselesini özgürlükler zemininde ele alacağız

* Demokrasi dışına çıkılmadan terörle mücadele devam edilecek
Bu vaatin altı doldurulmamış görünüyor. Terörle mücadele etmeyen yok. Vaadi detaylandırmak gerektiği için neyi takip edeceğimizi anlayamadım. Şehit sayısını %75 azaltacağız, yılda gerçekleşen terör olayı sayısını %50 azaltacağız, dağa çıkan sayısını %50 azaltacağız gibi hedeflerden ziyade genel bir vaat. Herhalde kimse bunun için oy vermemiştir.

* Milletin vicdanını temsil eden yargı sistemi inşa edeceğiz
Buna demagoji diyorlar işte, milletin vicdanını temsil eden yargı sistemi ne demek? Tutuklama sayısı azalacak, davalar eskisine nazaran %50 daha kısa sürede sonuçlanacak, yakalanamayan suçluların sayısı %50 azaltılacak vs..

* Gayri safi milli hasıla 2023 yılında 2 trilyon 64 milyar dolar olacak.. İhracat hedefi 2023 yılında 500 milyar dolar
2023 hedefini ben neyleyim.. Bu dönem sonunda ne olacak? Seçmen sizin notunuzu verirken 2023 hedefinizi nasıl değerlendirecek? Alım gücü değişmedikten sonra gayri safi milli hasıla artışı ne işime yarayacak? Orta gelirli bir Türk ailesi dünyanın herhangi bir yerinde 2 hafta tatil yapabilecek bütçeye sahip olabilecek mi?

* 2023 yılında İstanbul dünyanın ilk 10 finans merkezinden biri olacak
2023 yılında İstanbul Trafik sorunu yaşamayan dünyanın ilk 10 şehrinden biri olacak diyebilseler daha iyi olurdu.

* İstihdam ve işsizlikle mücadele önceliğimiz olacak
İşsizlik azalacak diyelim, ama gelir dağılımda adalet sağlanmadıktan sonra, çalışanların %75’i asgari ücretle çalıştıktan sonra neyleyim ben azalan işsizlik oranını.

* İşsizliği 2023’te yüzde 5’e indirmeyi hedefliyoruz
Asgari ücretle çalışanların sayısının azaltılmasına, yani nitelikli işçi sayısının arttırılacağına dair vaatler de beklerdim.

* Her işsize iş ve meslek danışmanı belirleyeceğiz
Bu ne güzel bir vaat, işsizlik danışmanı kadrosunda artış olacak, dolayısıyla işsizlik azalacak ama toplumsal fayda da değişen bir şey yok.

* Askerimizin piyade tüfeğini artık biz üretiyoruz

* İnsansız hava aracı üreten 3. ülke Türkiye olacak

* Dünya çapında tanınan en az 10 marka yaratacağız
Dünya çapında olmasını nasıl değerlendireceğiz bilmiyorum ama bir sonraki dönem dünya markası olmuş 10 yeni yerli marka var mı diye bakacağız?

* Tarımsal üretimde 2023’te ilk 5 ülke arasında olacağız
Tarımsal üretimde bir sonraki dönem başında nerede olacağımızın cevabı yok? Anguslardan haber yok. Bir sonraki dönem tarımsal üretimlerde AKP dönemleri ortalamasından daha fazla üretim rakamları arayacağız demektir.

* Bölünmüş yollar 2015’te 26 bin 500 2023’te 36 bin 500 km olacak
Karayolundan ziyade tren yolları ile ilgili vaat beklerdim ama neyse bu km kontrolünü bir sonraki seçim dönemi başında şöyle yapacağız. (2023 hedefi – mevcut km)/(2023- cari yıl)*görev yapılan yıl sayısı <= bir sonraki dönem km

* Birkaç yılda tüm illerde okul öncesi eğitim olacak
Bunu bir sonraki dönem okul öncesi eğitim olmayan il kalmayacak şeklinde kontrol edeceğiz.

* YÖK’ün yapısı yeniden düzenlenecek
2003’ten beri yeniden düzenlenen bir YÖK’le karşı karşıyayız ama yine yeniden düzenlenecek. Bu ne demek anlamadım, altını anlamak için araştırma yapmak lazım. Nasıl kontrol edeceğimizi anlayamadım.

* 2023’te meslek liselerinin oranı yüzde 65 olacak
Meslek liselilerin oranının artmasından ziyade mezunlarının kalifiyelik seviyesini artacağı vaadini beklerdim. Eğitim kalitesine ait bir vaat yok. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısına ilişkin bir vaat yok. Eğitimci niteliklerine yönelik bir vaat yok. Türk eğitimcilerin dünyadaki meslektaşlarına kıyasla durumlarıyla ilgili bir vaat yok. Şahsen eğitimle ilgili beklentilerim iyimser değil. Çok öznel bir yorum olacak ama eğitimsizlikten beslenen, cahillikten beslenen bir düzenin eğitimin kalitesini arttırmaya yönelik projelerinin olmasını beklemek normal olmazdı zaten.

* 1 milyon metrekare arsalarda dev şehir hastaneleri yapacağız
Hastane adedi belirsiz. Metre kare olarak dedikleri m2 hastane yapmışlar mı bakacağız. Hastalıkların azalacağıyla ilgili vaatler beklerdim. X hastalığına yakalanan hasta adedi %10 azaltılacak deseler daha güzel olurdu. Çünkü en güzeli hastalığı ortaya çıkmadan bitirmek, aksi halde çok daha büyük rakamlara mal oluyor.

* Doktor sayısı 2015’te 130, 2019’da 155, 2023’te 200 bin olacak
Sonraki seçim döneminde 130 bin doktor var mı diye kontrol edeceğiz. Bu doktorlar nitelikli doktorlar olursa ne güzel olur. Ama doktor başına düşen hasta sayısı daha güzel bir gösterge olurdu. Doktor başına düşen hasta sayısını 50’den 20’ye düşüreceğiz demelerini tercih ederdim.

* Devlet hastanelerini tıp fakültelerinin emrine vereceğiz doktorlar kariyer yapabilecek

* Gençlik ajansı projesi ile gençlerin karar mekanizmasına etkin katılımını sağlayacağız

* 2023 için temel hedefimiz yoksulluğun olmadığı dinamik bir Türkiye

* Toplam 100 bin konut yapıp ayda 100 lira taksitle vereceğiz

* Susuz belde kalmayacak

* Devlet bakanlıkları kaldırılıp icracı bakanlık yapıyoruz

* Yeni evlenecek yoksul çiftler için yuva teşvik programı başlatıyoruz

* Yeni evlenecek çiftler için 25 yıllık vadelerle peşinatsız konut yapacağız

* İstanbul‘da 2 yeni şehir kuracağız. Avrupa ve Anadolu Yakası’nda 2 yeni şehir kurulacak

* İstanbul‘da 3. hava limanını ve 3. boğaz köprüsü yapacağız

* Galataport ve Haydarpaşa projeleri hayata geçirilecek

* Ankara‘da Esenboğa ile şehir merkezine raylı sistem kurulacak

* İzmir’deki Çandarlı Limanı dünyanın en büyük 10 limanından biri olacak

* EGERAY Bergama’dan Selçuk’a kadar uzanacak

* Avrupa Birliği Türkiye için stratejik hedeftir

* İki tüp geçit ile yer altında dünya kuracağız…

* Raylı sistemin yanında lastikli sistemi de takdim edeceğiz…

* Raylı sistem ağını iki katına çıkaracağız…

*Yeni kongre salonları yapılacak..

* Öğretim üyesi sayısı kısa ve orta vadede öğretim üyesine düşen öğrenci sayısı 20 olmak üzere 80 bine çıkacak

* TOKİ eliyle inşa edilen konut sayısı 1 milyona ulaşacaktır.

* 2023’te turist sayısını 50 milyona çıkaracağız

Vaatlerin hepsini tek tek yorumlamadım. Bir sonraki seçim dönemi mevcut hükümetle tamam/devam kararını verirken bu vaatlerin %kaçı gerçekleşmiş, hangi başarı oranında gerçekleşmiş gibi değerlendirme yapıp, diğer partilerin vaatlerini, AKP’nin geçmiş dönem notunu ve yeni vaatlerini göz önüne alıp oyumuzu vereceğiz diyerek yazının sonuna geldik.

Kazanan partiyi tebrik ediyor, bütün milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. İnşallah hepimiz için iyi olur, önceki dönemden daha güzel bir yeni dönem yaşarız.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

“beklenen sonuç – 2011 seçiminde vatandaş yine AKP dedi” için bir yorum

  1. BU ÜLKE BENCE BU SEÇİM SONUCUYLA HAKETTİĞİNİ BULACAK BULMALI,BULMASINADA TARAFIM TEK SÖZÜM ŞU;ARTIK BU ÜLKEDE KİMSE AĞLAMAMALI,SIZLANMAMALI ÖZETLE;
    Siyanürlü Kütahya’dan sosyolojik tepki %65, şampiyonluklarinin çalındığını düşünen Trabzon net konustu %59, protestocu öğretmenin öldürüldüğü Hopa’dan ibretlik mesaj %46, üniversitelerini kuranlara Zonguldaktan vefa %47.5, Sinoptan nukleer santrale veryansin %55, Fındıklarına düşük fiyat verildigi icin sokaga dokülen Ordu magdur %61, Heykeli yıkılan memleketim Karstan sanata tam destek %44…

    EEE DAHA NE OLSUN KİMSE GARİP,AÇ,YOKSULLUK SEVİYESİ ALTINDA DEĞİL NE GÜZELL ORTAM SÜPERRR HAYDİ İŞEE LAFA BAKILMAAZZZZZ,ÖNEMLİ OLAN İCRAAT LAFI HERKES EDER SAKIZ GİBİ ÖNEMLİSİ MİLLETİMİN ALDIĞI ”TAT” %49.9 A SAYGI DUYUYORUM ŞAHSIM ADINA AFERİN NE GÜZEL HARİKA BRAVO :))

Bir Cevap Yazın