Adsl ne kadar hızlı? İnternet hızınızı mı merak ediyorsunuz?

Evet bu aralar kafayı ADSL de indirime ya da hız artışına taktım. Önceden kağıt üzerinde 256k hızı 512k yapmışlardı hatırlarsanız. O da garantili olmamak kaydıyla. Yani şu dur siz 512kbps bağlantı parası ödeyeceksiniz ama gördüğünüz sürat o olmayacak? Anladık bir kereliğe mahsus alt yapı gereksinimlerini yerine getirmeden böyle bir adım attınız. Niye bir daha, yönetim değişti diye mi?

Hiçbir bilinçli ADSL kullanıcısı aldığı hizmetin yeterli olduğunu düşünemez. Yok yurt dışı çıkışına bir şey olur, yok bilmem ne bölgesindeki santralda bir hata oluşur yok aradığınız destek numarasında çıktığınız aktarılma seyahatini beş günde tamamlayamazsınız. Üstüne bir de adsl minimum bağlantı hızını 1 mbps yapıyoruz. Nerde kağıt üstünde.

Dahası Telekom’u neden özelleştirdiler? Kar etsin diye mi hayır çünkü zaten çuvalla kar ediyorlardı, sorunu ettikleri kârı hizmet olarak abonelerine geri döndüremiyorlardı. Yeni yönetimden beklenilen akılcı yatırımlar, abonelerin aldığı hizmetin kalitesini arttıracak adımlar.

Yok burası Türkiye, herkesin gözünü boyamak için ne yaparım, ADSL nin hızını kağıt üstünde minimum 1 megabit yaparım hem de nasıl. Yuh diyorum başka bir şey diyemiyorum.

Bir de bu ücretlendirme olayını anlayamıyorum, sınırsızın ücreti budur, sınırlının ki şudur. Sınırsız en az şu hızda bağlanabilir kotalı en az bu hızda. Bilimsel bir gerekçe var mı? Maliyeti hangi formüle göre çıkarıyoruz? Port sayısına göre mi? Aboneler gittikçe artıyor, hızda ama alt yapı hep aynı yerinde sayıyor? Murat 131 ile uzaya mı çıkacağız?

Neyse böyle gidersem bu yazıyı bitiremem.
Öncelikle modemimin konsoluna bağlandım, ve geçerli bağlantının özellikleri olarak:

Line Rate – Upstream (Kbps): 128
Line Rate – Downstream (Kbps): 512

değerlerini aldım. Her zaman böyle görünmüyor o başka mesele, bulunduğunuz bölgeye göre farklı rakamlar görebiliyorsunuz. ADSL modemin dns, gateway ayarlarını manuel yapınca genelde daha stabil ve olması gerektiği gibi, ancak eğer otomatikte bırakırsanız her modem restartında farklı bir değer görmeniz mümkün.

Şimdi 512kbps neye tekabül ediyor. 
1 kilobyte = 1024 byte = 1024*8 bit = 8 kilobit ölçüsünden
512 kilobit = 64 kilobyte eşit olduğunu bulabilirsiniz.
Bu hızı download’ta yakalamayacağınız kesin, hata kontrolleri, başlık paketleri gibi bağlantı teknolojisinin götürdüğü kısımlardan dolayı bu download hızına erişemezsiniz.

Bir de ayrıca bana taahhüt edilen ama garanti edilmeyen hız nerde geçerli? Kendi evimdeki iki pc arasında kurduğum bağlantılar veya oturduğum şehirdeki bir sunucuya erişme hızımdan bahsetmiyoruz herhalde. Mesafe uzadıkça erişme süresinin artacağının farkındayım, yalnız bana verilen sözle ilgili olarak yurt dışı çıkışlarımızda yapılması gerekenler olduğu bir gerçek. Endonezya’daki deprem bile bizim yurt dışı çıkışlarımızı etkiliyorsa yapacak çok şey var demektir.
Neyse belki devamını yazacak takati bulabilirim kendimde. İyi günler…

Bir Cevap Yazın