Üç avrupalıdan birisi bilgisayar konusunda cahil kalmış

Avrupa Birliği’nin resmi istatistik kurumu Eurostat’ın araştırmasına göre AB üyesi 25 ülke vatandaşlarından yüzde 37’si temel bilgisayar bilgisindan yoksun. En cahil ise komşumuz Yunanistan. Yunanistan’ın yüzde 65 bilgisayar bilgisinden yoksun nüfusunu yüzde 59 ile İtalya ve yüzde 57 ile Macaristan takip ediyor.
Temel bilgisayar eğitimi konusunda en ileri seviyede olan ise yine kuzey ülkeleri. Danimarka ve Norveç’in sadece yüzde 10’u, İsveç’in ise sadece yüzde 11’i temel bilgisayar eğitiminden yoksun. ” Kaynak: Tübider

Acaba biz ne durumdayız? Avrupa’da böyleyse, bizde nasıldır Allah bilir? Birde bilgisayar eğitiminden yoksun ne demek?

Bizim ülkemizde henüz bilgisayar eğitimi dahi yok. Bilişim ya da bilgi çağında eğer muasır medeniyeti yakalamak istiyorsak bazı adımlar atmak zorundayız. Nasıl ki harf inkilabı yapıldığı zaman belli bir süre eski sistemde eğitim almışlara ve eski yazı bilenlere yeni sisteme göre eğitim almaları zorunlu kılındı, yetişkinler için Akşam okulları, yaz okulları ya da eğitimleri verildi. Şimdi de bilgisayar konusunda benzeri bir tutum sergilemek lazım. Genç nesil kaba tabirle bilgisayarca konuşuyor, kulaktan doğma veya internetten aldığı bilgilerle bilgisayarla ilişkisini devam ettiriyor. Çevre ediniyor, arkadaşlıklar yapıyor. Neyle kendi kendine edindiği bilgilerle.

Bu konuya bir standart getirmek lazım. Yetişkinler için gençlere ayak uydurmaları sağlayacak düzeyde ve işlerini kolaylaştıracak bir bilgisayar bilgisi, gençler için ise maksadına uygun bilgisayar nasıl kullanılır konusunda yönlendirmeler..

Bizim netimizde henüz standartlara kavuşmadı, bunu forumlardan anlayabilirsiniz. Bir yabancı forum sitesine bakın, bir de Türk forum sitesine.. Daha başlardayız kabul etmek lazım. Bir hedef doğrultusunda ilerlersek yeni çağa ayak uydurabiliriz sanırım.

Yayınlayan

Savaş Yaşar

Orta yaşlı, memur çocuğu, artık çok şükür ki evli ve çocuklu, sadelik tutkunu bir Anadolu insanı.

Bir Cevap Yazın